Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Otevřete.cz - web pro otevřenost veřejné správy

  • Projekt podporuje občany i úřady při uplatňování zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, který ukládá úřadům a veřejným institucím (vč. státních, krajských či obecních firem) zveřejňovat informace o své činnosti jak na webu, tak požádá-li je občan.
     
  • Podporuje otevřenost veřejné správy: účast občanů na rozhodování a svobodu projevu (např. whistleblowing či radniční média).
     
  • Projekt Otevřete.cz realizuje Otevřená společnost, o.p.s.

Aktuality

Návod, jak prolomit obstrukční ping-pong

Městský soud v Praze uvedl v rozsudku návod , jak překonat obstrukci, když povinný subjekt nerespektuje názor nadřízeného a v rozporu s ním odepírá informace. Takzvaný administrativní ping-pong již odradil a znechutil mnoho žadatelů. Otevřená společnost v rámci poradenství registruje například spor o informace s Krajským úřadem Zlín, s magistrátem Kladna, magistrátem Prahy a dalšími, kdy se kolečko ping-pongu zopakovalo třeba dvacetkrát. Tyto úřady nerespektují názor nadřízeného orgánu, zopakují svou právní argumentaci, „trvají na svém". Nadřízené orgány někdy v dalších a dalších rozhodnutích zoufale upozorňují, že takový postup porušuje zákon a že podle správního řádu je povinný subjekt povinen řídit se právním názorem nadřízeného orgánu, a nemá právo s ním polemizovat, jakoby byl Ústavním soudem. Podrobnosti rozsudku a návod, jak postupovat, uvádíme ve zvláštním článku v Knihovně.

 

Starostky a starostové, mějte tisk pod kontrolou!:-)

Vážený/á pane/í starosto/ko, možná jste nedávno usedl/a do svého křesla a potřebujete upevnit svoji pozici, abyste seděl/a pohodlněji. Přejete si opozici zadupat do země a dát prostor v radničním periodiku pouze správným názorům? Pak se řiďte radami v následujícím článku.

Více...

Klíčový rozsudek Nejvyššího správního soudu: informace o platech se opravdu poskytují!

Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu zřetelně stanovil hranici, nad níž se informace o platech a odměnách ve veřejné správě poskytují bez dalšího zkoumání, a pod níž se naopak nemají poskytovat tak automaticky. Dlouho očekávaný rozsudek znovu potvrzuje nade vší pochybnost, že se tyto informace až na nepodstatné výjimky mají vždy poskytovat. Byl přijat jednomyslně. I proto jej nutno považovat za ustálený výklad zákona a měl by ukončit desítky sporů, kdy povinné subjekty odmítají tyto typy informací poskytovat.

Většinu otázek rozsudek zodpověděl, některé však zůstávají otevřené a některé se dokonce objevily. Podrobnější a srozumitelný výklad, co rozsudek přináší, najdete ZDE.

 

Výsledky Otevřeno x Zavřeno 2014: Vyhrál Hradec Králové

Dvanáct cen jsme letos rozdali ve 12. ročníku soutěže otevřenosti úřadů OTEVŘENO x ZAVŘENO. Vítěze jsme slavnostně vyhlásili v pondělí 29. září v prostoru Era svět v Praze. Šest ocenění získaly úřady v kategorii Otevřeno, stejný počet byl i negativních cen Zavřeno. V této kategorii dominuje Ústí nad Labem, získalo hned dvě anticeny za umlčení Činoherního studia.

Více...

Rekordní počet nominací Otevřeno x Zavřeno

141 nominací podali letos občané do soutěže Otevřeno x Zavřeno. DĚKUJEME! Každá nominace představuje jednotlivý příběh, který nějaký člověk zažil s konkrétním úřadem, jak v dobrém (OTEVŘENO), tak ve špatném (ZAVŘENO). Příběhy se týkají otevřenosti veřejné správy, hlavně přístupu k informacím, možnosti veřejnosti účastnit se na rozhodování, cenzury v radničních periodikách a podobně.

 

Více...

Zobrazit archiv aktualit

         

                                     

 
English Čeština