Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Odložení žádosti o informace

OTÁZKA: Tázal jsem se na obecním úřadě, zda bych mohl být seznámen s dopisem Inspekce životního prostředí (podotýkám, že dopis byl čten obecním rozhlasem), která šetřila skládku stavebního odpadu, o níž věděl pouze starosta obce, nikoli zbytek zastupitelstva. Bylo mi odpovězeno, že tato žádost je vyřizována dle zák. 106/1999 Sb., §14 odst.3 písmeno b) a je odložena s tím, že se informace nevztahuje k působnosti úřadu. Jak mám nyní postupovat?

 

ODPOVĚĎ: Odpověď, které se Vám dostalo, není správná. Odložení je možné, když se požadované informace nevztahují k působnosti úřadu. To však v daném případě nepřipadá v úvahu. Jakmile OÚ anebo starosta tento dopis má, a má ho jistě proto, že se týká obce, pak se informace vztahuje k jeho působnosti a je povinen jej poskytnout. To dokazuje fakt, že dopis byl čten v obecním rozhlase, což lze považovat za výkon samostatné působnosti. 

Podejte odvolání (lze ho však podat jen tehdy, když prvotní žádost byla písemná - pokud nebyla, podejte ji znovu a celý proces proběhne znovu). V odvolání uveďte, že jste na podanou žádost ve lhůtě neobdržel požadovanou informaci. Uveďte, že skutečnost, že jste byl informován o odložení dle § 14 odst. 3 b), představuje pro účel odvolání rozhodnutí o odmítnutí žádosti, protože povinný subjekt projevil vůli inforamci neposkytnout a uvedl i (byť chybné) důvody.

Odvolání podáte na OÚ a necháte si jeho příjem potvrdit (např. na kopii). Odvolacím orgánem je krajský úřad. OÚ je povinen předat na KÚ odvolání do 15 dnů. Pokud poté do 15 dnů nedostanete odpověď , lze podat žalobu proti nečinnosti. Pokud dostanete rozhodnutí, kterým se odvolání zamítá, bude potřeba podat žalobu (do 2 měsíců).

         

                                     

 
English Čeština