Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Poplatky za informace

Mimořádně rozsáhlé vyhledávání

OTÁZKA: Opakovaně jsem se setkal se situací, kdy na má velice jednoduchá podání, která bylo možno vyřešit sdělením několika konkrétních údajů z jednoho několikastránkového dokumentu, reagovaly obce žádostí o náhradu výdajů spojených s mimořádně rozsáhlým vyhledáváním a následně si naúčtovaly částku 100-200 Kč za hodinu až dvě hodiny práce. Je vůbec možné, aby jedno až dvouhodinovou práci bylo možno kvalifikovat jako "mimořádně rozsáhlé vyhledávání"? 

Celý článek

Jsou požadavky obce na úhradu nákladů oprávněné?

OTÁZKA: Žadatel o informaci - právnická osoba - žádá poskytnutí kopií zápisů ze zasedání zastupitelstva za 3 předcházející roky. Vzhledem k tomu, že zápisy obsahují i citlivé osobní údaje občanů (jména a adresy občanů malé obce), je třeba před poskynutím zápisů všechny projít, udělat jejich kopie a v nich osobní údaje upravit v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů. Obec chce žádat úhradu v následujícím rozsahu: 

  1. náklady vzniklé s úpravou cca 40-ti zápisů, tj. mzda pracovnice 
  2. náklady na kopírování zápisů, tj. přibližně 120 listů 
  3. cestu z malé obce do nejbližšího Copy centra v blízkém městě, protože obec nemá funkční kopírku, tj. cestovné podle příslušných předpisů a čas, strávený na cestě a při vyřizování kopírování (jde o časovou tíseň, všechno je nutno zařídit do 15-ti dnů kvůli dodržení termínu dle zákona) 
  4. balné a poštovné. 

Byly by požadavky na úhradu oprávněné? 

Celý článek

Platit za neposkytnutí informace?

OTÁZKA: Elektronickou poštou jsem požádala obec o sdělení pracovní náplně zaměstnankyně úřadu. O odpověď jsem požádala e-mailem. Odpověď přišla poštou. Výrok: nemám na poskytnutí informace nárok. Žádají po mně úhradu nákladů za vyhledání informací, tisk v tiskárně, poštovné... Nemám v tom jasno, informaci neposkytli, poslali to doporučeně, proč platit poštovné. 

Celý článek

Dodatečné vyčíslení nákladů

OTÁZKA: Chtěl bych se zeptat zda je možné, aby úřad dodatečně vyčísloval úhradu až po zaplacení "předběžné" částky. Setkal jsem se s tímto přístupem:

"Po zaplacení hrubého odhadu nákladů za poskytnutí informace ve výši 9.398,- Kč (po zaokrouhlení) Vám bude informace poskytnuta, současně s přesnou výší náhrady za poskytnutí informace" 

Celý článek

         

                                     

 
English Čeština