Platit za neposkytnutí informace?
OTÁZKA: Elektronickou poštou jsem požádala obec o sdělení pracovní náplně zaměstnankyně úřadu. O odpověď jsem požádala e-mailem. Odpověď přišla poštou. Výrok: nemám na poskytnutí informace nárok. Žádají po mně úhradu nákladů za vyhledání informací, tisk v tiskárně, poštovné... Nemám v tom jasno, informaci neposkytli, poslali to doporučeně, proč platit poštovné.
ODPOVĚĎ: Na požadovanou informaci máte právo. Placení úhrady je dle § 17 zák. č. 106/99 Sb. o svobodném přístupu k informacím (InfZ) přípustné pouze v případě, kdy požadovaná informace byla poskytnuta.
Váš další postup by měl být: Do 14 dnů od okamžiku, kdy Vám bylo poštou doručenou uvedené Rozhodnutí, podat odvolání. Na neoprávněnou žádost o úhradu v něm vůbec nereagujte. Uveďte zhruba toto:
Dne ... jsem požádala úřad ... o poskytnutí této informace: ...
Dne ... jsem od úřadu obdržela rozhodnutí, kterým se poskytnutí informací odepírá. Odepření je odůvodněno tím, že "...(citujte z Rozhodnutí)".
Takové odůvodnění nemá oporu v zákoně. Na požadovanou informaci se nevztahuje žádný typ ochrany. Lze to potvrdit též například rozsudkem Jeřábková vs. Městská rada Mohelnice 22 Ca 248/2000:
citace: |
"Informace o tom, jaké pracovní úkoly plnil zaměstnanec obce ...nemohou být informacemi o zaměstnanci ve smyslu § 60 zákoníku práce. Nebránilo proto ust. § 2 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb. v poskytnutí požadovaných informací o důvodech vyplacení mimořádných odměn." |
a dále:
citace: |
"Neshledal proto krajský soud zákonný důvod k nevyhovění žádosti žalobkyně o poskytnutí informace o konkrétních mimořádných či zvlášť významných úkolech, které byly vedoucími odborů městského úřadu splněny; v tomto rozsahu pak s ohledem na ust. § 14 odst. 3 písm. c) zák. č. 106/1999 Sb. má žalobkyně právo i na pořízení kopií příslušných rozhodnutí." |
Proto se proti takovému rozhodnutí odvolávám.
Ve Vašem případě jde prakticky o totožnou situaci jako v uvedeném rozsudku. Odvolání podejte písemně (na papíře) u obecního úřadu (odvolání nelze zaslat jen e-mailem) a nechte si to potvrdit (např. na kopii). Pokud Vám úřad do 14 dnů od podání odvolání neodpoví, začne běžet dvouměsíční lhůta, v níž můžete podat žalobu. To velmi doporučuji.