Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Odepření vstupu na jednání zastupitelstva

OTÁZKA: Vedení města nechalo krátce po zahájení zasedání zamknout dveře, které vedly k sálu.  Do sálu se tak nedostalo asi třicet lidí. Zdůvodnění radnice znělo, že kapacita sálu byla naplněna a není možné nikoho dál pustit kvůli požární bezpečnosti. Realita byla taková, že v sále byla obsazena místa k sezení a pár lidí stálo. V žádném případě nebyl sál přeplněný, navíc v minulosti bylo při zasedání i daleko více lidí a nikdy nebyl zamčen přístup. Nejedná se o porušení zákona, když zasedání zastupitelstva je ze zákona veřejné? 

ODPOVĚĎ: Popsaná situace má znaky porušení zákona o obcích, a to především proto, že podle svědků byl sál cíleně obsazený jak úředníky magistrátu, tak možná též sezvanými členy jedné z politických stran. Pokud by ze strany úřadu byť i neformální cestou došlo ke snaze omezit veřejnost jednání zastupitelstva tím, že se obsadí kapacita sálu "spolehlivými" lidmi, pak by šlo o jasné porušení zákona. Pokud by byl doložen takový krok u některého z úředníků či funkcionářů, mohl by takový čin dosahovat stupně trestného činu zneužití pravomoci, případně maření úkolu veřejného činitele. 

Pokud by se taková situace, byť bez prokázané snahy obsadit sál účelově sezvanými spolehlivými osobami, opakovala, pak by bylo povinností úřadu zajistit větší prostor - zákon prostě nařizuje, že jednání musí být veřejné, proto je povinností úřadu tuto veřejnost zajistit. Pokud by zájem veřejnosti o účast přesáhl i rozumně dosažitelné sály, pak bude povinností úřadu přijmout zvláštní opatření, jako například akreditaci zájmových skupin (občanských sdružení, neziskových organizací, politických stran, zejména nezastoupených v zastupitelstvu) v dostatečném předstihu, a poté podle akreditace zajistit přiměřenou účast osob (zástupců) ze všech akreditovaných skupin.

         

                                     

 
English Čeština