Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Zveřejnění koaliční smlouvy

OTÁZKA: Volební strany v obci uzavřely a podepsaly po komunálních volbách koaliční smlouvu, ale nechtějí ji zveřejnit. Není známo, na čem se strany dohodly a které strany ve skutečnosti smlouvu uzavřely. Je možné podle InfZ žádat o její zveřejnění? Jestli ano, komu je možné žádost adresovat? 

 

ODPOVĚĎ: Vtip tohoto dotazu spočívá v tom, zda povinný subjekt, jímž je obec a její orgány, mají tuto informaci k disposici. Pokud lze prokázat, že ano (např. odkazem na tento dokument v nějakém dalším dokumentu obce), pak jde o informaci, kterou povinný subjekt MÁ a která se vztahuje k jeho působnosti (neboť upravuje politické chování orgánů obce). Pak je možno o tento dokument požádat. 

Pokud však členové zastupitelstva důsledně dbali na to, aby koaliční smlouvu zcela oddělili od obce, tj. že se nevyskytne v žádném dokumentu obce ani jako odkaz, a nelze tedy nijak prokázat, že by ji obec opravdu "měla k disposici" (mají ji k disposici jen někteří členové zastupitelstva jako soukromé osoby), pak může obec odpovědět, že jde o informaci, kterou nemá. 

Obecně platí, že povinný subjekt poskytne vše co má, v zásadě bez ohledu na to, jak k tomu přišel. Výjimku tvoří jen to, co sice má, ale přitom se to nevztahuje k jeho působnosti. To u koaliční smlouvy nelze říci.

         

                                     

 
English Čeština