Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Zlatý erb 2007: Obec dala městům na frak

Soutěž Zlatý erb je zpochybněna porušováním zákona. Jediným soutěžícím, který neporušuje výrazně zákonné povinnosti při zveřejňování informací, byla mezi 28 finalisty včetně velkých měst malá středočeská obec KONDRAC, ležící u Vlašimi. Těsně za ní jsou města Úštěk a Moravské Budějovice.

Jednou z hodnocených položek jsou také informace, jejichž zveřejnění nařizují zákony. Kompletní přehled existujících povinných položek, včetně tabulky a doporučení ke zveřejňování, najdete zde v našem speciálním rozboru.

Při tomto hodnocení "povinných informací" se ZE již tradičně opírá o odbornou pomoc projektu Otevřete.cz. Opět jsme podrobně zhodnotili soutěžící weby měst a obcí z hlediska zákonných požadavků na povinné informace na webech. Představujeme souhrnný výsledek našeho průzkumu.

Hodnocení bylo letos přísnější. Pod vlivem rozsáhlé novelizace zákona o svobodě informací (březen 2006) byly přidány nově zavedené položky povinných informací, které loni hodnoceny nebyly.

Průzkum jsme provedli 25. března 2007. Hodnoceno bylo 14 měst a 14 obcí, předaných pořadateli Zlatého erbu. Pro hodnocení byla stanovena metodika. , zejména s ohledem na to, abychom nezařadili takové položky, které zatím nemohou být naplňeny, anebo nedávají smysl (např. licenční smlouvy, rozhodnutí nadřízeného orgánu o výši úhrady, nebo uvedení webové adresy, kterou vlastně hodnotíme).

Okruh povinných informací vyplývá z více předpisů. Hodnotili jsme však jen jejich výběr

Úroveň lze celkově označit za alarmující. Soutěžící obce a města této oblasti nevěnují pozornost, pravděpodobně pod vlivem minulých soutěží.

Zarážející jsou případy měst a obcí, které se do soutěže přihlásí, ačkoliv stav jejich webu je doslova protiprávní. Míra porušování zákoných povinností je překvapující a diskvalifikuje smysl soutěže jako utkání těch nejlepších. Není přijatelné, aby se v údajné dokonalosti předháněli ti, kteří nesplnili ani základní kvalifikaci.

Ignorování zákonných požadavků se děje i v položkách, které zdaleka nejsou formální a přinášejí občanům a celé otevřenosti správy zásadní oporu. Jde o rozpočty, výroční zprávy o poskytování informací, seznam hlavních dokumentů anebo již poskytuté informace jiným žadatelům.

Stále je běžné mechanické naplnění některých položek (převzetí cizích, často chybných vzorů). Průměrný počet chyb z 20 hodnocených položek Standardu byl deset chyb na jeden web obce (loni sedm z 19) a devět chyb na jeden web města (loni čtyři z 19).

Obce:

 

Města:

Ke stažení
ikonaMetodika hodnocení Zlatého erbu - 2007 - 2008

         

                                     

 
English Čeština