Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Zlatý erb 2008: nepoučitelná města

Ze 14 měst a 14 obcí jediná bez ztráty bodu obec Grygov. Většina soutěžících stále porušuje zákon a nezveřejňuje informace, které jim ukládá zákon.

Povinné informace

Jednou z hodnocených položek jsou také informace, jejichž zveřejnění nařizují zákony.

Při tomto hodnocení "povinných informací" se ZE již tradičně opírá o odbornou pomoc projektu Otevřete.cz. Opět jsme podrobně zhodnotili soutěžící weby měst a obcí z hlediska zákonných požadavků na povinné informace na webech. Představujeme souhrnný výsledek našeho průzkumu.

Průzkum jsme provedli 1. dubna 2008. Hodnoceno bylo 14 měst a 14 obcí, předaných pořadateli Zlatého erbu. Pro hodnocení byla stanovena metodika. , zejména s ohledem na to, abychom nezařadili takové položky, které zatím nemohou být naplňeny, anebo nedávají smysl (např. licenční smlouvy, rozhodnutí nadřízeného orgánu o výši úhrady, nebo uvedení webové adresy, kterou vlastně hodnotíme).

Okruh povinných informací vyplývá z více předpisů. Hodnotili jsme však jen jejich výběr

Úroveň lze celkově stále označit za velmi špatnou. Soutěžící obce a města této oblasti stále nevěnují dostatečnou pozornost.

Zarážející jsou případy měst a obcí, které se do soutěže přihlásí, ačkoliv stav jejich webu je doslova protiprávní. Míra porušování zákoných povinností je překvapující a diskvalifikuje smysl soutěže jako utkání těch nejlepších. Není přijatelné, aby se v údajné dokonalosti předháněli ti, kteří nesplnili ani základní kvalifikaci.

Ignorování zákonných požadavků se děje i v položkách, které zdaleka nejsou formální a přinášejí občanům a celé otevřenosti správy zásadní oporu. Jde o rozpočty, výroční zprávy o poskytování informací, seznam hlavních dokumentů anebo již poskytuté informace jiným žadatelům.

Stále je běžné mechanické naplnění některých položek (převzetí cizích, často chybných vzorů). Průměrný počet chyb z 30 hodnocených položek Standardu byl osm (loni deset) chyb na jeden web obce a sedm (loni devět) chyb na jeden web města.

Obce:

Města:

Ke stažení
ikonaMetodika hodnocení Zlatého erbu - 2007 - 2008

         

                                     

 
English Čeština