Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Zlatý erb 2014

Zlatý erb 2014

Otevřená společnost opět hodnotila zveřejňování povinných informací na webech finalistů 16. ročníku soutěže Zlatý erb. Nejlepším poskytovatelem informací se pro letošní ročník stala obec Tisá. Její zástupci zároveň  převzali cenu Jana Savického - zakladatele soutěže. 

Nejčastějším nedostatkem letošních finalistů Zlatého erbu v oblasti povinných informací je nedostatečný popis  postupu  podání a vyřízení žádostí a dalších podání. Redaktoři webů tuto položku zaměňují s popisem postupu, jak podat žádost o informace, zde ale zákon požaduje popisy všech ostatních forem podání, žádostí, podnětů apod. Měly by se zde tedy objevit například popisy, jak podat petici, jak podat podnět podle zákona o obcích, jak podat stížnost na nečistotu, jak požádat o sociální podporu a podobně. Dalším problémem jsou opravné prostředky, kde weby chybují podobně. Letos se objevilo hodně chyb v sazebnících úhrad za poskytnutí informací, především v tom, že vytvářejí dojem, že se platí za každou, i malou práci s přípravou informace. Kupodivu se objevilo také mnoho chyb při zveřejnění rozpočtu, ať už kvůli malé podrobnosti, anebo kvůli zveřejnění v textově (strojově) nečitelném formátu. Další tradiční chybou je nezveřejnění rejstříků. Zákon ukládá uvést na webu obsah všech veřejně dostupných rejstříků, které obce a města vedou, což jim ukládá § 5 odst. 5 Infozákona. A v neposlední řadě je přetrvávajícím problémem nečitelný formát zveřejněných dokumentů. 

Plná hodnocení včetně metodiky jsou uvedena v příloze. Uváděná hodnota "1" znamená, že uvedenou položku web nesplňuje. A podrobné výsledky z dalších kategorii  najdete na stránkách soutěže Zlatý Erb.

Zdroj: Zlaty erb_foto
Ke stažení
ikonaMetodika ZE 2014Metodika je stejná jako v roce 2013
ikonaZlatyerb2014povinneinformace

         

                                     

 
English Čeština