Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Tisková zpráva - 38 opatření nebo 38 miliard?

Otevřená společnost, o.p.s. vyjadřuje znepokojení nad návrhem 38 opatření, které by měla údajně představovat východiska z krize. Z našeho pohledu jde o rozsáhlá byrokratická opatření, která nepřispějí k ukončení ani ke zmírnění krize. Jako hlavní východisko vidíme transparentnost veřejné správy.

 

Tisková zpráva Otevřené společnosti o.p.s. - Projekt Otevřete.cz

38 opatření nebo 38 miliard?

Vyjadřujeme znepokojení nad vládním návrhem 38 opatření, která mají představovat východiska z krize. Nad tímto návrhem se v úterý 2. února 2010 shodli zástupci tripartity. Z našeho pohledu jde z části o rozsáhlá byrokratická opatření, která k ukončení ani ke zmírnění krize nepřispějí.

Hlavním východiskem z krize by mělo být řádné a transparentní hospodaření s veřejnými prostředky, kterým se zamezí jejich plýtvání.  Návrhy vlády, a to ani ve spojení s tzv. protikorupčním balíčkem, nepředstavují v oblasti boje proti korupci důsledné a systémové změny. Přestože se v  mlze „38 opatření" skrývá úkol důsledně uplatňovat protikorupční strategii předchozí vlády, jsme toho názoru, že vláda se vyhýbá klíčovému tématu: otevřenosti veřejné správy.

Troufáme si tvrdit, že omezením korupce v České republice lze ušetřit i více než 38 miliard. Vyžaduje to však skutečný a vážně míněný, systematický postup proti korupci.

Již v září 2009 formulovala Národní ekonomická rada vlády ve své závěrečné zprávě konkrétní opatření. Mezi nutné procedurální změny zařadila zveřejňování všech uzavřených smluv veřejné správy na internetu a posílení transparentnosti obchodních společností, v nichž obce vlastní majetkový podíl. Zpráva upozorňuje, že tyto společnosti často získávají zakázky bez veřejné soutěže a dále navrhuje, aby byla zavedena povinnost u zakázek malého rozsahu zajistit alespoň 3 nabídky. Není bez zajímavosti, že limity pro zakázky malého rozsahu jsou jedny z nejvyšších v EU!

Zpráva NERVu také připomíná nutnost zákona o státní službě. Česká republika je jedinou zemí EU, kde tento zákon, který je podmínkou členství v EU neplatí. Přitom jde o zákon, který řeší povinnosti a práva úředníků a úřednic s cílem eliminace zbytečné byrokracie, odpolitizování státní správy, stabilizace úředníků a právě odbourání korupce.  

Pokud tedy současná „technická" vláda, která se těší velké veřejné podpoře, chce hledat východiska z krize a řešit její důsledky, musí svého mandátu využít k boji s korupcí, což předpokládá mít odvahu ke skutečným krokům a neztrácet čas hromadami nových a ba i pochybných opatření.

V Praze 5.února 2010

Oldřich Kužílek
Otevřená společnost, o.p.s.
kuzilek()otevrete.cz
mob.: 

Jana Mravcová
Otevřená společnost, o.p.s.
mravcova()otevrete.cz
tel: 222 540 979
mob.:

 

 

         

                                     

 
English Čeština