Novinky
Návod, jak prolomit obstrukční ping-pong

Městský soud v Praze uvedl v rozsudku návod , jak překonat obstrukci, když povinný subjekt nerespektuje názor nadřízeného a v rozporu s ním odepírá informace. Takzvaný administrativní ping-pong již odradil a znechutil mnoho žadatelů. Otevřená společnost v rámci poradenství registruje například spor o informace s Krajským úřadem Zlín, s magistrátem Kladna, magistrátem Prahy a dalšími, kdy se kolečko ping-pongu zopakovalo třeba dvacetkrát. Tyto úřady nerespektují názor nadřízeného orgánu, zopakují svou právní argumentaci, „trvají na svém". Nadřízené orgány někdy v dalších a dalších rozhodnutích zoufale upozorňují, že takový postup porušuje zákon a že podle správního řádu je povinný subjekt povinen řídit se právním názorem nadřízeného orgánu, a nemá právo s ním polemizovat, jakoby byl Ústavním soudem. Podrobnosti rozsudku a návod, jak postupovat, uvádíme ve zvláštním článku v Knihovně.
Starostky a starostové, mějte tisk pod kontrolou!:-)
Vážený/á pane/í starosto/ko, možná jste nedávno usedl/a do svého křesla a potřebujete upevnit svoji pozici, abyste seděl/a pohodlněji. Přejete si opozici zadupat do země a dát prostor v radničním periodiku pouze správným názorům? Pak se řiďte radami v následujícím článku.
Klíčový rozsudek Nejvyššího správního soudu: informace o platech se opravdu poskytují!

Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu zřetelně stanovil hranici, nad níž se informace o platech a odměnách ve veřejné správě poskytují bez dalšího zkoumání, a pod níž se naopak nemají poskytovat tak automaticky. Dlouho očekávaný rozsudek znovu potvrzuje nade vší pochybnost, že se tyto informace až na nepodstatné výjimky mají vždy poskytovat. Byl přijat jednomyslně. I proto jej nutno považovat za ustálený výklad zákona a měl by ukončit desítky sporů, kdy povinné subjekty odmítají tyto typy informací poskytovat.
Většinu otázek rozsudek zodpověděl, některé však zůstávají otevřené a některé se dokonce objevily. Podrobnější a srozumitelný výklad, co rozsudek přináší, najdete ZDE.
Výsledky Otevřeno x Zavřeno 2014: Vyhrál Hradec Králové

Dvanáct cen jsme letos rozdali ve 12. ročníku soutěže otevřenosti úřadů OTEVŘENO x ZAVŘENO. Vítěze jsme slavnostně vyhlásili v pondělí 29. září v prostoru Era svět v Praze. Šest ocenění získaly úřady v kategorii Otevřeno, stejný počet byl i negativních cen Zavřeno. V této kategorii dominuje Ústí nad Labem, získalo hned dvě anticeny za umlčení Činoherního studia.
Rekordní počet nominací Otevřeno x Zavřeno

141 nominací podali letos občané do soutěže Otevřeno x Zavřeno. DĚKUJEME! Každá nominace představuje jednotlivý příběh, který nějaký člověk zažil s konkrétním úřadem, jak v dobrém (OTEVŘENO), tak ve špatném (ZAVŘENO). Příběhy se týkají otevřenosti veřejné správy, hlavně přístupu k informacím, možnosti veřejnosti účastnit se na rozhodování, cenzury v radničních periodikách a podobně.
Novela MV má zhoršit přístup k informacím
Praha, 21. 8. 2014 Lepší podmínky pro opakované použití informací mělo zajistit Ministerstvo vnitra transpozicí Směrnice EU do informačního zákona. V novele ale navrhuje změnit přístup k informacím dalece nad požadavky evropské směrnice a zhoršuje přístup ke všem informacím.
Veřejnost může nominovat úřady do 12. ročníku soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO

Soutěž Otevřeno x Zavřeno, která hodnotí české úřady z hlediska kvality poskytování informací občanům, přijímá nominace do letošního 12. ročníku. Soutěž pořádá projekt Otevřete.cz neziskové organizace Otevřená společnost o.p.s.
„V roce 2014 jsme vedle rozsáhlých obstrukcí úřadů při poskytování informací a snahy omezit přístup k informacím změnou zákona zaznamenali též hrůzu z transparentnosti při bojích o zákon o registru smluv. Bez aktivní podpory občanů, kteří zasílají nominace, a médií, která vědí, že otevřenost je základem demokracie, o svobodu informací můžeme přijít," říká zakladatel soutěže Oldřich Kužílek.
Podaří se modernizovat zákon o svobodném přístupu k informacím?
Praha, 27.5.2014, Otevřená společnost ǀ Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy, vypracoval na žádost senátora Libora Michálka a Pirátů rozsáhlou novelu zákona o svobodném přístupu k informacím. Má změnit stav, kdy se žadatelé o informace často k informacím nedostanou vůbec, nebo až po několika letech, a napomoci dalšímu využívání získaných informací.
Květnový barcamp Otevírejme město! má přes 30 řečníků

Zbývá posledních 5 dní na registraci účastníků
Více než tři desítky řečníků vystoupí v sobotu 24. května 2014 na barcampu Otevírejme město!, který je zaměřen na tematiku dostupnosti a bezpečnosti veřejného prostoru. Barcamp pořádá nezisková organizace Otevřená společnost o.p.s. u příležitosti svých 15 let. Akce začíná v 10 hodin ve vile Grébovka v Havlíčkových sadech v Praze 2.
Pozvání na tiskovou konferenci k novele zákona o svobodném přístupu k informacím
Senátor Libor Michálek představí v pátek 16. května v 10:30 na tiskové konferenci novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou předloží v nejbližší době k posouzení Senátu.
Nadace Karla Janečka se rozhodla podpořit program Otevřené společnosti Právo na informace

Program Právo na informace /Otevřete.cz/ funguje od roku 2002. Aktivně vytváří kulturu otevřenosti veřejné správy a podporuje využívání moderních technologií a přístupů k jejímu zvyšování. Úspěšně se podílí na spoluvytváření legislativy a je důležitým partnerem jak pro občany, tak i veřejnou správu. Program vstupuje do čtrnáctého roku své existence a za tuto dobu se stal důležitým hráčem v oblasti boje proti korupci a hlavním představitelem občanské společnosti v oblasti svobodného přístupu k informacím.
Otevřená společnost pořádá semináře s tématem poskytování informací a otevřených dat

Otevřená společnost pořádá sérii seminářů na téma Jak poskytnout informace podle zákona s lektorem a zároveň autorem zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřichem Kužílkem.
Zlatý erb 2014

Otevřená společnost opět hodnotila zveřejňování povinných informací na webech finalistů 16. ročníku soutěže Zlatý Erb. Nejlepším poskytovatelem informací se pro letošní ročník stala obec Tisá. Její zástupci zároveň převzali cenu Jana Savického - zakladatele soutěže.
Barcamp Otevřené společnosti

Letos slavíme 15 let od založení. Rozhodli jsme se oslavit narozeniny společně s našimi příznivci a s lidmi, kteří mají co říci k našim tématům. V sobotu 24. května pořádáme barcamp Otevírejme město. Město nám poslouží jako laboratoř, kde namícháme tématický koktejl ze všech oblastí, kterým se Otevřená společnost věnuje. Chceme, aby město bylo otevřené různorodosti, jinakosti, aktivitě jednotlivců i nejrůznějších skupin obyvatel. Veříme, že veřejná prostranství musí být dostupná a současně bezpečná pro všechny jejich uživatele. Pokud to vidíte podobně, zaregistrujte se a slavte s námi!
Jaká bude úroveň povinných informací v letošním Zlatém Erbu?

Otevřená společnost v těchto dnech hodnotí webové stránky soutěžících v 16. ročníku soutěže Zlatý Erb. Je odborným garantem sekce povinných informací podle zákona 106/1999 Sb. Kdo letos soutěží najdete na http://zlatyerb.obce.cz. Opět také navrzhneme pořadatelům udělit cenu Jana Savického za nejlepší aktivní poskytování povinných informací. Jak vlastně hodnotíme?
Ministerstvo vnitra nedovedlo zlepšit přístup k informacím a tak chce zrušit protikorupční úkoly
Ministr vnitra požádal předsedu vlády zrušit dva úkoly protikorupční strategie vlády - zlepšení zákona o přístupu k informacím a analýzu možností zřídit informačního komisaře, který by měl přístup k informacím prosazovat. Nehledě na to, že předchozí vedení ministerstva oba materiály zpracovalo velmi nekvalitně a bez jakékoliv vize znalosti moderních trendů v oblasti transparentnosti veřejné správy, bylo by chybou protikorupční úkoly kvůli tomu prostě škrtnout.
Debata o ochraně osobních údajů s europoslancem J. Albrechtem a O. Kužílkem

Ve středu 19. 2. od 18:00 v sále Era svět na Jungmannově náměstí v Praze proběhla panelová debata, ve které vystoupili europoslanec Jan Albrecht, Oldřich Kužílek (Otevřená společnost) a další. Oldřich Kužílek přednesl některé myšlenky ze své eseje z r. 2009 Soukromí má cenu.
Konference "Otvírejme radnice" úspěšně proběhla (video + prezentace)
Konference, které se zúčastnilo asi 200 místních politiků, občanských aktivistů, expertů a dalších, poskytla odborné zázemí a zkušenosti pro aktivity, týkající se zprůhlednění místní politiky, využitelné (nejen) v (a po) komunálních volbách 2014. Videozáznam můžete shlédnout ZDE.
Zlatý Erb 2014

Soutěž Zlatý erb vstupuje do svého 16. ročníku a Otevřená společnost je opět odborným garantem sekce povinných informací podle zákona 106/1999 Sb. Tato soutěž vznikla na podporu modernizace místních samospráv. Obce a města se do soutěže budou moci přihlašovat od 3. ledna 2014 do 30.1.2014 prostřednictvím stránek http://zlatyerb.obce.cz.
Vánoční dárky nebo nutnost? Ministři schvalují enormní počet zakázek bez soutěže.
Ministři Rusnokovy vlády od září 2013 zadali nebo hodlají zadat zakázky bez soutěže v hodnotě 2,854 mld. Kč, což je 6 krát více než za stejné období v minulém roce.Oživení, o. s. ve spolupráci s Otevřenou společností o.p.s. provedlo monitoring jednání vlády od září do prosince 2013. Od r. 2010 jsou totiž ministři povinni informovat vládu o všech nadlimitních zakázkách, které plánují zadat bez soutěže, v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění.
Irský ministr stáhl novelu o placení za informace

Irská vláda musela stáhnout novelizaci zákona o přístupu k informacím, která měla zavést drakonické platby za žádosti o informace. Požadovaly se další vysoké úhrady za podání žádosti, která obsahuje více než jednu otázku. Již tak se v Irsku za podání každé žádosti platí 15 euro.
Budou radniční noviny objektivní a vyvážené?
V rozhovoru iHNed.cz o novele tiskového zákona Oldřich Kužílek říká: "Od roku 2006, kdy se tomu věnujeme, je téma radničních novin mnohem vnímanější. A je tu jasná trajektorie zlepšování. Do této trajektorie nyní přichází ještě gong v podobě zákona. Nejsem ale tak naivní, abych si myslel, že jako mávnutím kouzelného proutku všechny problémy zmizí." Rozhovor najdete ZDE.
Soutěž Otevřeno x Zavřeno přispěla k ukončení rozsáhlé obstrukce
Vítězství v kategorii Zavřeno přispělo k tomu, že Rada hl. města Prahy nařídila poskytnout informace. Vedení města se o případu dozvědělo až díky tomu, že případ v letošním ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno získal hlavní zápornou cenu Zavřeno. Členka rady kontaktovala pořadatele soutěže Otevřeno x Zavřeno, získala ke kauze podklady, a následně pak Rada města rozhodla ukončit obstrukční ping-pong a namísto vzpurných úředníků rozhodla opačně, takže informace byly konečně po 866 dnech poskytnuty. Přikládáme také přehled kauzy v čase (tabulka).
Další zprávy k tomuto tématu:
Redakce radničních novin musí být kreativní a nezávislé

Od 1. listopadu 2013 je účinná změna tiskového zákona, která zavádí pravidla pro vydávání radničních a krajských periodik, jako jsou různé místní zpravodaje, městské a krajské noviny.
Vyhlášení výsledků Otevřeno x Zavřeno 2013

Mezi letošní otevřené úřady patří Nové Město na Moravě, Nejvyšší správní soud a Liberecký kraj a ovec Psáry. Naopak cenu Zavřeno si vysloužil za své obstrukce Magistrát hl. města Prahy, obec Šestajovice a Popůvky. I v letošním roce udělujeme Zvláštní cenu, tentokrát za „úplnou změnu názoru". Získal ji Úřad pro ochranu osobních údajů. V loňském roce totiž vyhrál v kategorii ZAVŘENO za překroucený výklad ochrany osobních údajů, jímž bránil zveřejňovat videozáznamy z jednání zastupitelstev.
Zápa(i)sy trochu jinak

Netradiční pohled na svobodu slova v rámci Týdne informační svobody přinášíme ve virtuálním ringu. A připomínáme zítřejší debatu na téma Svobodný přístup k informacím jako účinný protikorupční nástroj, která bude v Era svět, Praha 1 od 17h.
Vernisáž výstavy smluv

Přesně před sto lety (1913) Marcel Duchamp vystavil svou první ready-made: Kolo od bicyklu na stoličce. Dnes, v době rozlezlé korupce se ukazuje, že za umělecké dílo lze považovat i to, když se veřejný úřad rozhodne zveřejnit uzavřenou smlouvu o použití veřejných peněz.
TÝDEN INFORMAČNÍ SVOBODY
Otevřená společnost, o.p.s prostřednictvým svého projektu Otevřete.cz pořádá při příležitosti Mezinárodního dne informací TÝDEN INFORMAČNÍ SVOBODY.
Hlasování veřejnosti zahájeno

Od dnešního dne až do 25.9.2013 14h má veřejnost jedinečnou příležitost vybrat svého favorita v kategorii OTEVŘENO a ZAVŘENO.
Soumrak cenzury v radničních periodikách

Ze 48 přítomných senátorů a senátorek hlasovalo 41 senátorů pro úpravu vydávání periodického tisku radnic a hejtmanství. Proti byl pouze Milan Pešák za ODS. Teď už jen podpis prezidenta a hrubá cenzura v tištěných médiích některých samospráv bude jednoznačně protiprávní.
Novela zavádí dvě základní změny: vydavatel musí zajistit, aby obsah byl objektivní a vyvážený. Konkrétnější a také soudně vynutitelná pak je povinnost zveřejnit doplňující informace v případě, že opozici neposkytl přiměřený prostor pro vyjádření k místní politice.
Konec hlásných trub na obzoru?

Senátní výbor pro kulturu a komise pro sdělovací prostředky dnes jednoznačně doporučily, aby Senát zítra schválil změnu zákona o periodickém tisku. Ta brání zneužívání radničních novin k jednostranné propagaci vládnoucí skupiny politiků. Pokud Senát vládní návrh schválí, bude už čekat jen na podpis prezidenta.
Úřad vlády mystifikuje veřejnost

Úřad vlády zveřejnil platy a odměny vedoucího, náměstků, vládních zmocněnců, státních tajemníků a vrchních ředitelů sekcí za roky 2007 až 2009. Z tabulek však kromě vedoucího úřadu není zřejmé, k jakým konkrétním postům se uvedené částky vztahují. "Zákon nám nedovoluje ztotožnit jednotlivé pozice s konkrétním jménem," řekl dříve mluvčí Úřadu vlády Jan Hrubeš1. Tehdy úřad „zveřejnil" tytéž údaje za roky 2010 - 2012, včetně Jany Nagyové, kterou však ukryl pod tajemný kód „VŘS".
Další veřejná obchodní společnost obstruuje poskytování informací
Možnost veřejného, ale i akcionářského dohledu na nakládání s gigantickými veřejnými majetky je při současném systému přístupu k informacím v ČR téměř nemožná. Vedle ČEZ a.s. je to Teplárna České Budějovice, vlastněná z 80% městem, která je sice povinným subjektem, ale již více než dva roky obstruuje poskytnutí informací, o které žádá minioritní akcionář. Nepostupuje tak, aby zajistila rozumnou ochranu případného skutečného obchodního tajemství anebo předešla újmě v konkurenčních vztazích. Jde o snahu zabránit minoritnímu akcionáři účinně kontrolovat efektivitu řízení podniku a případně odhalovat závady.
Další rozsudek potvrzuje povinnost obecních firem poskytovat informace

Ve sporu s Teplárnou České Budějovice, a.s., kterou uvedené město vlastní z 80%, rozhodl nejprve Krajský soud, že žádost o informace, podaná podle InfZ menšinovým akcionářem, se posoudí čistě podle obchodního zákoníku. Prý se jednalo o soukromoprávní spor, k jehož řešení je příslušný rejstříkový soud, a žalobu proto odmítl. Nejvyšší správní soud však takový názor odmítl.
Nominujte do 11. ročníku Otevřeno x Zavřeno

Zasílejte své nominace do dalšího ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno. Již tradičně u příležitosti Mezinárodního dne informací vyhlásí Otevřená spolenost nejotevřenější a nejuzavřenější úřad z pohledu poskytování informací. Stav své nominace můžete sledovat na stránkách soutěže.
Soud potvrdil, že záznamy zastupitelstev obce mohou zveřejňovat
Městský soud v Praze zrušil pokutu Úřadu pro ochranu osobních údajů, udělenou obci Psáry za zveřejnění svých videozáznamů. Další důležitou zprávou je, že soud v odůvodnění rozsudku označil za nezákonné stanovisko ÚOOÚ č. 2/2004, kterým úřad zakazuje zveřejňovat zápisy ze zasedání orgánů obcí v plném znění.
Ukradení státu v přímém přenosu
Média přinesla informaci, že v Senátu se chystá zvolení Miloslava Vlčka na post inspektora Úřadu pro ochranu osobních údajů. Protikorupční a lidskoprávní organizace, připojené pod touto tiskovou zprávou, upozorňují, že korupce se netýká jen veřejných zakázek nebo evropských fondů, ale má i jiné podoby, které také devastují prostředí demokratického právního státu. Dosavadní způsob výběru by měl být zrušen a měl by proběhnout znovu otevřeným a seriózním způsobem, jehož cílem bude vybrat kvalitního inspektora a nikoli existenčně zajistit „zasloužilého" politika.
Mít v peněžence o třetinu více aneb za kolik je ten krumpáč?
Podle seriózních analýz by každý občan mohl mít v peněžence až o třetinu více peněz, kdyby nebylo korupce a souvisejícího plýtvání. Mezi výkonností české ekonomiky na vstupu a stavem českých peněženek na výstupu totiž někde mizí asi třetina zdrojů. Podrobnosti a příklady ze Slovenska, kde registr již úspěšně funguje několik let, najdete na blogu Oldřicha Kužílka.
Komentář ke sporu o zveřejnění platů na státním zastupitelství
Petr Kolman, právník a pedagog Právnické fakulty Masarykovy university Brno, hodnotí postup Úřadu pro ochranu osobních údajů v kauze Lenky Bradáčové. Ta zveřejnila kompletní seznam platů na Vrchním státním zastupitelství, které řídí.
Zlatý Erb 2013 zná své vítěze
Otevřená společnost opět hodnotila zveřejňování povinných informací na webech finalistů 15. ročníku soutěže Zlatý Erb. Nejlepším poskytovatelem informací se pro letošní ročník stalo město Úštěk. Jeho zástupci zároveň převzali cenu Jana Savického - zakladatele soutěže. Mezi finalisty soutěže z řad obcí nejlépe poskytuje informace obec Pravčice.
Informace o platech a odměnách - jak je to s testem proporcionality?
Při řešení žádostí o informace o platech a odměnách zaměstnanců ve veřejné správě se pod vlivem ne zcela správného výkladu Ministerstva vnitra začal používat tzv. test proporcionality. Jak zjistilo již množství žadatelů, slouží většině úřadů spíš jako jakési "abrakadabra", které používají k zakletí (odmítnutí) jakékoliv žádosti o informace tohoto typu, i když se jedná o vrcholné funkcionáře či manažery veřejné správy, například vedoucí odborů velkých úřadů[1] nebo ředitele obrovských komunálních firem[2]. Nejvyšší správní soud se na návrh svého osmého senátu bude otázkou testu proporcionality zabývat v tzv. rozšířeném senátu, který by do několika měsíců měl problematiku o krok upřesnit. Proto přinášíme analytický podklad, který se pokouší problematiku poskytování informací o platu a odměnách konkretizovat, vyjasnit systematiku obecného testu proporcionality, a odkázat též na klíčové rozsudky mezinárodních soudů. Jak to tedy s testem veřejného zájmu, jak by se měl správněji nazývat, vlastně je?
[1] např. žádost o informace o platu a odměnách tajemnice a vedoucích odborů města Benešov, viz rozsudek NSS 1 As 169-2012-43
[2] např. žádost OS Lepší Kladno o informaci o platu a odměně ředitelů TEPO s.r.o., teplárenské společnosti 100% vlastněné městem Kladno
Základní prvky aktuálního stavu novely Infozákona

Jak jsme již informovali, probíhající práce na novelizaci zákona svobodném přístupu k informacím pokračují na ministerstvu vnitra vypořádáním připomínek ostatních resortů. Teprve poté se uvidí, zda návrh nakonec půjde do vlády v podobě, která oproti současnému stavu přístup k informací zlepší. Přinášíme nyní podrobnější a srozumitelný popis navrhovaných změn.
Začíná Rekonstrukce státu

Dnes startuje Rekonstrukce státu,která je společným projektem dvacítky protikorupčních organizací, poslanců a senátorů zprava i zleva, řady renomovaných expertů, byznysmenů, podnikatelských svazů a regionálních podporovatelů. Cílem je do konce tohoto volebního období prosadit 9 klíčových zákonů, které pomohou zlepšit fungování státních institucí a politických stran tak, aby se nám všem v tomto státě dýchalo lépe.
Soutěž Zlatý Erb se blíží

Otevřená společnost bude opět, jako již deset let, v rámci soutěže hodnotit kategorii povinných informací. Bude též udělovat Cenu Jana Savického za nejlepší splnění zákonných požadavků na aktivní informování.
Příprava novely Infozákona pokračuje

Aktuálně probíhající práce na novelizaci zákona svobodném přístupu k informacím pokračují na ministerstvu vnitra vypořádáním připomínek ostatních resortů. Teprve poté se uvidí, zda návrh nakonec půjde do vlády v podobě, která oproti současnému stavu přístup k informacím nezhorší.
Benešov neposkytl informace
AKTUALIZOVÁNO - Benešov už zase poskytuje informace - informovala o tom tajemnice úřadu. Zdůraznila, že v dalších případech žádostí o informace na platy zaměstnanců bude postupováno v souladu s metodikou MV.
Okresní soud v Benešově nařídil exekuci na město Benešov za to, že jeho městský úřad odmítl poskytnout informace o výši platu a mimořádných odměn tří svých zaměstnanců. Těch se několik let marně domáhá Petr Pohůnek z Divišova. Město až do skončení exekuce nesmí nakládat se svým majetkem a pokud úřad neposkytne informace ani nyní, je exekutor oprávněn přinutit ho k tomu ukládáním pokut v rostoucí výši. Kromě toho bude Benešov muset zaplatit žadateli nemalé náklady řízení a exekutorovi náklady exekuce. Přpravujeme doplňující informace.
Poradna projektu
Omlouváme se všem uživatelům Poradny za obtíže, které jsou způsobeny přesunem na nový systém - pracujeme na jejich odstranění. Děkujeme za trpělivost a pochopení.
Úřad pro ochranu osobních údajů by měl přestat bránit zveřejňování záznamů ze zastupitelstev
Postoj Úřadu pro ochranu osobních údajů působí obcím již více než rok vážné problémy v otázce zveřejňování audiovizuálních záznamů ze zasedání zastupitelstev. Čerstvý detailní rozbor dotčených zákonů a aktivit Úřadu ukazuje, že tak činí neoprávněně a v rozporu se svou vlastní praxí.
10. ročník soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO zná své vítěze

Vítězové letošního ročníku OTEVŘENO, Černošice a Semily, patří mezi lídry v prosazování otevřenosti a mohou být inspirací pro ostatní obce a města a instituce. Uspěl i Nejvyšší správní soud dalším průlomovým rozsudkem.
V kategorii ZAVŘENO vyhrál Úřad pro ochranu osobních údajů, Vestec u Prahy a CERMAT. V této kategorii jsme zaznamenali velký nárůst systematických obstrukcí ze strany povinných subjektů a též cenzury radničních novin.
Otevřená společnost, o.p.s rovněž udělila cenu i třem aktivním občanům, kteří svou "tvrdohlavostí a urputností" přispěli ke změnám v oblasti přístupu k informacím - ocenění bylo uděleno Luďku Maděrovi, Matěji Hollanovi a Tomáši Pecinovi.
V hlasování veřejnosti dali příznivci nejvíce hlasů otevřené Litomyšli za zveřejňování informací na webu. Nejvíce hlasů Zavřeno dostala městská část Brno jih za cenzuru v periodiku. Špatně dopadla též Praha 7 za maření referenda a Magistrát Brna - paní Leopoldová - za odepírání podkladů k chystanému územnímu plánu.
Mezinárodní den informací

Celý svět oslavuje Mezinárodní den informací. Při této příležitosti budou 1.10.2012 vyhlášeny výsledky 10. ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno 2012. Při této příležitosti se také můžete podívat na nový spot na http://youtu.be/Ghag75YVWe4.
Ústavní soud rozhodl, že zásah v České televize byl protiprávní

Ústavní soud rozhodl, že loňský zásah v České televizi byl neoprávněný a že orgány činné v trestním řízení nevyčerpaly všechny možnosti pro získání potřebných informací. Ústavní soud zároveň připustil, že za určitých okolností může být omezeno právo na ochranu zdroje a svobodu projevu - zejména v situaci, kdy jsou vážně ohrožené zájmy státu a jeho bezpečnosti, ale to nebyl případ zásahu v České televizi. Ta naopak ve své stížnosti poukázala na to, že zásah omezil nezávislost a svobodu slova.
Hlasování veřejnosti právě začalo

Bylo zahájeno hlasování veřejnosti, které bude ukončeno 25.9. 2012 ve 14h. Nominace s jejich popisem a anketní lístek naleznete v sekci cena veřejnosti 2012. Nezapomeňte hlasovat v každé kategorii.
Soud nařídil poskytnout informace o odměnách učitelek mateřské školy

Mimořádnost odměny je podle soudu sama o sobě důvodem pro poskytnutí informace. Klíčový a přelomový rozsudek dále posouvá hledání hranice, kde "nestojí za to" otravovat obyčejné zaměstnance veřejné správy poskytnutím detailních informací o jejich platu nebo odměnách. Uvádí, že kritériem pro rozhodnutí o poskytnutí informací není jen postavení dotčené osoby, ale také charakter poskytnuté částky.
Informace o platech na Hradě a v České televizi

Poslední rozsudky Městského soudu v Praze o platech proti Kanceláři presidenta a České televizi, vydané v červnu, potvrzují právo na informace u vyšších úředníků a manažerů (pro poskytování informací o odměňování nižších úředníků existují některé odchylky, viz rozsudek v kauze proti radě obce Psáry). Upřesňují problematiku poskytování informací o platových poměrech zaměstnanců ve veřejné správě. Stabilizují výklad, že hranicí, pod kterou je při posuzování žádosti povinný subjekt oprávněný provádět test proporcionality, je „řadový zaměstnanec, plnící běžné pracovní úkoly na nižších pozicích".
Dá vláda zelenou zveřejňování smluv?
Ve čtvrtek 19. července bude vláda jednat o návrhu klíčového protikorupčního zákona, který z iniciativy poslance Farského (TOP09 & Starostové) předkládá 50 poslanců a poslankyň ze všech parlamentních stran. Podle návrhu by měla většina smluv uzavřených veřejnými institucemi nabýt účinnosti teprve v okamžiku jejich zveřejnění v jednotném internetovém registru, který k tomu zřídí Úřad vlády. Protikorupční organizace byly k přípravě zákona přizvány a považují jej za dobře připravený návrh.
Prohlášení k odvolání ministra spravedlnosti
Otevřená společnost, o.p.s. podpořila prohlášení Transparency International ČR k odvolání ministra spravedlnosti, které vnímáme jako výrazné oslabení důvěry v právní stát. Celé prohlášní včetně podporovatelů naleznete zde
Městský soud v Praze zamítl poskytnutí playlistu Radiožurnálu

Městský soud v Praze zamítl žalobu proti odepření informace o skladbách a jejich interpretech vysílaných na Českém rozhlase - Radiožurnál, takzvaného playlistu. Soud uznal argumentaci, že jde o obchodní tajemství. Domníváme se, že jde o hraniční případ. Rozsudek sice velmi přesně vychází ze znění zákona, přesto však je podle našeho názoru nutno vzít ohled na veřejný zájem, který by v tomto případě mohl převážit.
Nominujte do 10. ročníku soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO

Otevřená společnost, o.p.s., prostřednictvím svého projektu Otevřete.cz přijímá nominace do 10. ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno.
„Deset let soutěže přispělo k povědomí o právu na informace a ke kultuře otevřenosti v Česku možná více, než zákony, soudní spory a volební programy politických stran. Vážíme si aktivních občanů, kteří zasílají nominace, a podpory médií, která vědí, že svoboda informací je základem demokracie," říká ke kulatému výročí zakladatel soutěže Oldřich Kužílek.
Sněmovna nemůže jednat o Rathovi neveřejně
Sněmovna má zítra rozhodnout, zda jednání o vydání poslance Ratha proběhne veřejně či za zavřenými dveřmi. Mohla by riskovat, že utajením jednání poruší zákony.
Propuštění expertky za kritiku mostu je neoprávněné
Listina základních práv a svobod chrání nejen právo získávat informace, ale také právo je šířit. Propuštění paní Miloslavy Pošvářové firmou Mott MacDonald v jasné příčinné souvislosti s jejím vyjádřením k závadám dálničního mostu u Ostravy je v rozporu s Ústavou. Zaměstnavatelský vztah neumožňuje zaměstnavateli zakazovat svým zaměstnancům, aby veřejně sdělili některé významné informace. To platí zvláště tehdy, pokud lze identifikovat veřejný zájem, například když informují o rizicích, hrozících nebezpečích, podvodech, finančních machinacích a jiném nekalém jednání.
Pokus zlínského Pohřebnictví omezit svobodu projevu nevyšel
Některé veřejné úřady a instituce se domnívají, že veřejnost nemůže kritizovat jejich činnost. Když paní Skácelová kritizovala, že Pohřebnictví Zlín, s.r.o. vlastněné městem Zlín, neudržuje na hřbitovech pořádek, podala na ní tato veřejná instituce žalobu pro poškození dobré pověti. Požadovala omluvu ve Zlínském deníku. Soud však nakonec s ostudou prohrála. Soud označil kritiku za věcnou, konkrétní a opodstatněnou.
Aktualizováno - Most nejlépe zveřejňuje povinné informace a je vítězem ceny Jana Savického

Letos se poprvé uděluje cena Jana Savického, kterou získalo město Most - za nejlépe zveřejňované povinné informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Ocenění je součástí soutěže Zlatý Erb, hodnotící weby úřadů a přispívající k jejich kvalitě a přístupnosti. Povinné informace mají občanům přinést základní orientaci o účelu úřadu, kontaktech, agendě, rozpočtu a dalších důležitých rysech.
10. ročník soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO má novou kategorii

Pro letošní ročník soutěže Otevřeno x Zavřeno je kromě klasických kategorií připravena nová - "kuriózní dotaz". Ta je určena pro nominace zaslané úřady a dalšími povinnými subjekty. Bude se v ní hodnotit kurióznost dotazu, který v rámci žádosti o informace úřad obdržel.
Zaměstancům nelze zakazovat, aby se veřejně vyjadřovali
I když se domníváme, že Česko je demokratickou zemí, ve skutečnosti se svoboda projevu často pošlapává. Kauza mosteckého primáře Štembery opět potvrdila, že interní pokyny ve státních i soukromých institucích a firmách, které zakazují zaměstnancům styk s novináři a veřejně projevit názor, jsou protiprávní.
Pořady Českého rozhlasu 6 o svobodném přístupu k informacím

V rámci širšího cyklu Zaostřeno na občana vysílá ČRo6 jednou měsíčně speciál zaměřený na svobodný přístup k informacím. Připravuje ho Oldřich Kužílek s redaktorkou Ivanou Denčevovou, a náměty vycházejí z poradenské a další činnosti v projektu Otevřete.cz Otevřené společnosti. Nabízíme stručný obsah a linky na posledních sedm pořadů.
Vláda dostala vysvědčení za boj proti korupci

Protikorupční organizace vystavily vládě „pololetní" vysvědčení za plnění Strategie vlády v boji proti korupci na období let 2011 a 2012. Transparency International, Oživení, Otevřená společnost, Ekologický právní servis a Zelený kruh společně udělily vládě 11 známek z hlavních oblastí boje proti korupci.
Lobbing při projednávání zákona o veřejných zakázkách
Otevřená společnost o.p.s. a Nadace OSF testují, jak by mohl fungovat zákon o lobbingu. V souvislosti s lobbingem okolo zákona o veřejných zakázkách, který se projednává v Parlamentu ČR, požádaly firmy a zákonodárce, aby sdělili důležité informace o prosazování firemních zájmů při legislativním procesu.
Zveřejňování informací o dotaci na zmrzlinový stroj v kraji Vysočina
Média přinesla informaci, že kraj Vysočina přidělil dotaci na pořízení zmrzlinového stroje manželce náměstka hejtmana Libora Joukla. Radní Hyský údajně sdělil, že členové výběrové komise jsou vázáni mlčenlivostí.
10. ročník soutěže Otevřeno x Zavřeno

Otevřená společnost, o.p.s. vyhlašuje při příležitosti Mezinárodního dne boje proti korupci 10. ročník soutěže Otevřeno x Zavřeno.
Soutěž již několik let hodnotí kvalitu poskytování informací občanům zejména z úřadů veřejné a státní správy.
Příjem nominací probíhá přes on-line formulář až do 5. září 2012.
Oldřich Kužílek obdržel cenu Bílé lilie

Bílá Lilie, o.p.s. Zdeňka Bakaly udělila dnes stejnojmenou cenu. Jejím prvním laureátem se stal Oldřich Kužílek za dlouhodobou péči o otevřenost státní správy.Další oceněnou byla místostarostka Černošic paní Daniela Göttelová. Cenu předával pan Václav Havel. Více na České noviny. cz
Záznamy ze zastupitelstev se mohou zveřejňovat

Paniku a fámy okolo údajného zákazu zveřejňovat na webu audiovizuální záznamy jednání zastupitelstev vyvrací další pořad ČRo6. Úřad pro ochranu osobních údajů se potácí v rozporných prohlášeních. Opakovaně však potvrdil, že záznamy lze zveřejnit. Potvrdil to jak jednatel specializované firmy, tak i starosta města Semily poslanec Farský, který sdělení ÚOOÚ nechal právně posoudit..
Praha může záznamy zastupitelstev zveřejňovat
Otevřená společnost o.p.s., Oživení, o.s. a Transparency International - Česká republika o.p.s. (TIC) nesouhlasí s rozhodnutím Magistrátu hlavního města Prahy nezveřejňovat audiovizuální nahrávky ze zasedání zastupitelstva města. Magistrát tím zcela popírá svou proklamovanou snahu o zprůhlednění rozhodovacích procesů samosprávy.
Pankrácká výzva
AKTUALIZOVÁNO - Projekt Otevřete.cz se připojil k Pankrácké výzvě, kterou vyzývá dalších 10 organizací k nezbytným politickým opatřením v kauze střetu zájmu bývalého ředitele ČEZ Martina Romana. Celé znění naleznete na stránkách Ekologického právního servisu a kde se můžete připojit. PODÍVEJTE SE NA VIDEO S TOMÁŠEM HANÁKEM.
Výsledky soutěže Otevřeno x Zavřeno 2011

Letošní ročník soutěže byl ve znamení justice a moravské otevřenosti. Nejvyšší soudy v Brně ocenila porota jak za průlomový rozsudek, tak za informační technologii. Kuřim a kraj Vysočina je oslovily nebývalým rozsahem transparentnosti.
RTI index – světové měření přístupu k informacím poprvé v dějinách.
Poprvé byla srovnávána kvalitu národních úprav přístupu k informacím z hlediska účinnosti. Česká republika se ocitla na 63. místě z 89 zemí, například daleko za Salvadorem, Libérií, Ukrajinou, Bangladéšem či Moldávií.
Mluvit veřejně o korupci se smí
Nejvyšší soud zrušil rozsudek nižšího soudu, podle kterého se měl podnikatel Seidl omluvit České konsolidační agentuře. V roce 2003 v České televizi uvedl, že prodej pohledávek provází v Česku korupce státních úředníků. Soud ho pak odsoudil k omluvě, protože "nebylo prokázáno, že by se zaměstnanci agentury korupčního jednání dopustili." Přitom v tu dobu již byla obviněna co byla obviněna pracovnice agentury.
Hlasování veřejnosti začalo!

Do letošního ročníku soutěže veřejnost zaslala rekordní počet nominací (127), avšak po jejich ověření bylo odborné porotě předáno pouze 74 nominací, které splňují podmínky soutěže. Nominace nyní hodnotí spolu s porotou i veřejnost, a to prostřednictvím Ceny veřejnosti 2011.
Rekordních 127 nominací v soutěži OTEVŘENO x ZAVŘENO !

Letos veřejnost opět překonala rekord v počtu nominací. Jejich počet se zastavil na čísle 127. Mezi nominovanými do kategorie OTEVŘENO je navržen kraj Vysočina za zveřejňování dotací, Kuřim mj. za podklady pro zastupitelstvo předem na webu, Ministerstvo vnitra za uznání rozsudku NSS k platům nebo obec Dolní Břežany, která pravidelně zveřejňuje svá vydání nad 10.000,- Kč.
Reportáž ČT 24 k ukončení příjmu nominací do soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO

Při příležitosti ukončení příjmu nominací do soutěže Otevřeno x Zavřeno 2011, natočila ČT24 reportáž - podívejte se zde. Aktuální stav nominací naleznete v průběhu následujících dní v sekci Hodnocení úřadů.
Slavnostní vyhlášení Otevřeno x Zavřeno 2011 proběhne 29.9.2011 v baru Krásný ztráty.
Na Ministerstvu vnitra proběhlo jednání o zveřejňování platů
Na Ministerstvu vnitra proběhla 23.8.2011 schůzka zástupců/kyň Úřadu pro ochranu osobních údajů, Kanceláře veřejného ochránce práv, Otevřené společnosti, o.p.s a ministerstva k problematice zveřejňování informací o platech zaměstnanců veřejné správy.
Vládní návrh o utajení platů a odměn ve veřejné správě.
Vláda se snaží omezit přístup k informací, pomocí přílepku k zákonu, který upravuje změny ve zdravotnictví (v souvislosti s jeho reformou). Nedávný rozsudek Nejvyššího správního soudu rozhodl, že zákon 106/1999 o svobodném přístupu k informacím ukládá poskytnout informaci o platu a mimořádné odměně úředníka. Rozsudek vyvolal pozdvižení ve veřejné správě. Více v tiskové zprávě. Další informace také v knihovně webu.
Zveřejnění platů a odměn úředníků - válka justice a exekutivy?

Rozsudek Nejvyššího správního soudu, že veřejnost má právo na informaci o přesné výši platu a odměny všech zaměstnanců, placených z veřejných rozpočtů, vyvolal konflikt mezi NSS a Úřadem pro ochranu osobních údajů. Emotivní otázka hýbe úřady napříč republikou. Ty odmítají žadatelům poskytovat informace s poukazem na sdělení ÚOOÚ, který se názoru NSS vzepřel.
Rozhlasový pořad ČRo 6 mapuje názory obou stran sporu. Názor předsedy NSS J. Baxy, právníka ÚOOÚ a komentář O. Kužílka si poslechněte ZDE.
9. ročník soutěže Otevřeno x Zavřeno je v plném proudu

9. ročník soutěže Otevřeno x Zavřeno je v plném proudu. Nominující se letos předhánějí - dva měsíce před uzávěrkou již podali 20 nominací! Opět se soutěží o nejlepší a nejhorší příklady otevřenosti úřadů vůči veřejnosti v České republice za období září 2010 - srpen 2011. Hodnotí se především kvalita poskytování informací občanům, dobré příklady aktivního zveřejňování informací nebo zneužívání či dobré využívání radničních periodik. V letošním ročníku bude opět kategorie Otevřeno transparentním veřejným zakázkám, jejímž cílem je zveřejnění úřadů a institucí, které již celý tento proces uveřejňují k veřejné kontrole.
Rozsudek NSS o zveřejňování platů úředníků v praxi
AKTUALIZOVÁNO - Po vynesení rozsudku NSS se ukazuje, že jeho naplňování je zatím obtížné. Neznalost nebo neochota úředníků zveřejnit požadované informace se nejčastěji maskuje ochranou osobních údajů nebo nečinností. Odpor Úřadu pro ochranu osobních údajů vytvořil alibi pro úřady i v případech, kdy by poskytnutí mělo být zcela samozřejmé. Ale existuje i malé množství výjimek. Přinášíme zde souhrnné informace o tom, jak úřady poskytují infroamce o platech, o názorech na tuto problematiku, o dalších sporech.
NSS rozhodl, že platy a odměny veřejných zaměstnanců mají být veřejně přístupné
Nejvyšší správní soud rozhodl, že platy a odměny veřejných zaměstnanců mají být veřejnosti přístupné. Tímto rozsudkem byl završen několikaletý spor o informace o mimořádných odměnách konkrétního vyššího úředníka zlínského magistrátu. Tento rozsudek Nejvyššího správního soudu upozornil, že mají být všechny tyto informace poskytovány a toto rozhodnutí se vztahuje i na státní podniky, státem nebo samosprávami ovládané firmy, ale i veřejné školy a veřejné zdravotnictví.
Kauza začala v Poradně našeho projektu, následovala konzultace s advokátem, připravujícím žalobu. Žadatele jsme již předtím podporovali při podání odvolání, byť původně šlo jen o mimořádné odměny.
Návrh Jihomoravského kraje k omezení zákona 106/1999 Sb.
Projekt Otevřete.cz komentoval návrh Jihomoravského kraje k omezení zákona 106/1999 Sb. Tento komentář byl zároveň zaslal poslancům a poslankyním Parlamentu České republiky. Celé znění naleznete v sekci http://www.otevrete.cz/knihovna/pravni-analyzy1/.
O této problematice informoval deník iDnes.cz.
NSS rozhodl, že prezident musí poskytovat informace
Senát Nejvyššího správního soudu rozhodl, že občané mají právo žádat prezidenta o informace, které se týkají oblasti správních pravomocí prezidenta a prezident má povinnost tyto informace žadatelům poskytovat. Soud zároveň uvedl, že prezident nemusí odpovídat osobně, ale prostřednictvím své servisní organizace. Více informací na Aktuálně.cz
Zlatý Erb 2011 - Pár vynikajících obcí a vlažná města
Letošní ročník Zlatého Erbu ukázal v oblasti povinně zveřejňovaných informací zajímavý jev: Některé malé obce dokáží splnit své povinnosti výrazně lépe než velká města. Ovšem tyto vynikající obce jsou spíše výjimečné a většina obcí tuto disciplínu zanedbává. Naopak u měst platí, že jakž takž povinné informace zveřejňuje většina z nich, ale žádné to nedokáže na 100%. Celkově tak města „nadělala" méně chyb (91) než obce (103), ačkoliv žádné město nedosáhlo úrovně tří nejlepších obcí. Celý text a hodnocení části povinně zveřejňovaných informací naleznete v sekci Zlatý Erb.
Exekuce Magistrátu hl. města Prahy a návrh Jihomoravského kraje k omezení svobody informací
Čtvrté číslo občasníku Aktualit informační svobody přináší zprávu o exekuci Magistrátu hl. města Prahy za neposkytnutí informací. Opakuje se tak případ Karlových Varů a některých dalších měst, která neposkytla informace svým občanům. V druhé části Aktualit informujeme o dalším vývoji návrhu Jihomoravského kraje k omezení zákona o svobodném přístupu informacím.
MŠMT nedodržuje lhůty pro poskytování informací a SZIF nezveřejňuje informace
Tentokrát v našich informačních sítích uvízly 2 kauzy. Tou první je kauza servru Česká pozice.cz a MŠMT, které by mělo dodržovat lhůty pro poskytování informací, a to i přesto, že jde o dotaz vzniklý na základě spekulace. Druhou kauzou je nezveřejňování informací o příjemcích dotací - získaných prostřednictvím Státního zemědělského investičního fondu, který se zaštiťuje verdiktem soudního dvoru EU. Více informací najdete na http://www.otevrete.cz/knihovna/clanky-v-mediich/.
Ministerstvo vnitra a informace o cenách mobilních telefonů a Ministerstvo zdravotnictví a odměny ředitelů nemocnic
Otevřená společnost, o.p.s. se vyjadřuje ke dvěma případům porušení některého z informačních práv dle čl. 17 Listiny. Otevřená společnost o.p.s. poskytuje v takových případech médiím svá stanoviska. Tentokrát upozorňujeme na neoprávněné zadržování informací, které mají být veřejnosti státními orgány poskytnuty.Oba komentáře najdete samostatně i ve článcích Cena za mobily na ministerstvu vnitra a Ministerstvo zdravotnictví odmítá sdělit výši odměn ředitelů nemocnic.
Senát se rozhodl zveřejňovat více informací
Senát se rozhodl zveřejňovat informace o čerpání náhrad k senátorským platům. Tyto informace bude zveřejňovat od příštího roku. Podrobněji v sérii článku Aktuálně.cz, které žádalo o poskytnutí informací v minulých týdnech. Senát jejich poskytnutí podmiňoval úhradou nákladů ve výši necelých 28000,- Kč. Další články k tomuto tématu najdete na www.otevrete.cz/knihovna/clanky-v-mediich/.
Oznamovatelství (whistleblowing) na Ministerstvu školství
Ministr školství podal trestní oznámení kvůli úniku informací o platech zaměstnanců ministerstva. Může však jít o trestný čin? V pořadu Stalo se dnes Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu komentuje Oldřich Kužílek, zda zveřejněné informace mohou být utajovány a zda jejich únik lze považovat za trestný čin. Přinášíme přepis rozhovoru. O věci informujeme též v předchozí aktualitě.
Aktuality ze světa informačních svobod č. 1
Otevřená společnost, o.p.s. se vyjadřuje ke dvěma případům, kdy porušení některého z informačních práv, zejména dle čl. 17 Listiny, není veřejností jasně vnímáno. Otevřená společnost o.p.s. poskytuje v takových případech médiím svá stanoviska. Tehntokrát upozorňujeme na omezování svobody projevu a problematiku whistleblowingu. Oba komentáře najdete samostatně i ve článcích Primář dostal vyhazov za to, že kritizoval protest lékařů a Co radí Dobešovi studentka za 145 tisíc korun měsíčně?.
Sněmovna bude zveřejňovat všechny smlouvy k výběrovým řízením na webu
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová oznámila, že sněmovna bude zveřejňovat veškeré údaje, které se týkají veřejných zakázek s platností od dnešního dne. Více informací na www.mediafax.cz
Vláda se rozhodla zaznamenávat a zveřejňovat jmenovité hlasování ministrů o majetku

Vláda schválila změnu svého jednacího řádu, podle které se lidé dozvědí, jak který ministr na jednání vlády hlasoval o věcech týkajících se nakládání s majetkem státu, o veřejných zakázkách či o dotacích a grantech. Úprava zajišťuje, aby taková informace byla dostupná na internetu. Toto opatření komentuje Oldřich Kužílek v pořadu ČT 1 Studio 6. Komentuje též návrh zákona o stížnostech a případ, kdy úřad vlády skartoval smlouvu s Pavlem Němcem, bývalým ministrem spravedlnosti. Příslušnou pasáž si můžete pustit ZDE (přejděte na reálný čas ve studiu 7 h 51 min. - údaj vlevo dole na obrazovce)
Zastupitelstva by měla jednat otevřeně a poskytovat občanům předem podklady

Problémy s neveřejnými jednáními zastupitelstva, označovanými jako "pracovní porady", jsou stále živé. V naší Poradně jsme toto téma vícekrát analyzovali (např. ZDE). Problém bohužel důsledně nevyjasňuje ani stanovisko odboru dozoru Ministerstva vnitra, které je sice již oproti starší verzi trochu přísnější, ale stále fakticky zachovává postoj "pokud se veřejně hlasuje, je (skoro) vše v pořádku". K tomuto problému nyní přinášíme úvahu našeho čtenáře p. Ivana Ládra z Týniště nad Orlicí.
S jeho hodnocením věci se ztotožňujeme.
Přiměřená anonymizace usnesení rady pro zveřejnění na webu
Znojemský deník požádal Otevřenou společnost, projekt Otevřete.cz, o posouzení, zda anonymizace, kterou provádí Znojmo pro zveřejnění usnesení rady na webu, není přehananá. Zveřejňování usnesení na webu považujeme za velmi přínosný prvek transparentnosti, který pomáhá budovat důvěru v politiku radnice. Přílišná anonymizace by však mohla snížit účinek tohoto opatření, ba z něj udělat karikaturu. Znojmo se pohybuje na samé hranici. Jak ale správně anonymizovat? Seznamte se s naším rozborem.
Záznamy schůzky bulharského presidenta jsou veřejné
Bulharský soud nařídil presidentovi Georgi Parvanovovi poskytnout zápis ze setkání s bývalým ruským presidentem Vladimírem Putinem.
Stížnost proti odmítnutí formou nečinnosti presidentské kanceláře předložil novinář Lachezar Lisicov s pomocí organizace Program přístupu k informacím (AIP)[1]. Záznamy se týkají silného veřejného zájmu na zásadním projektu energetiky a strategie, které se na setkání projednávaly.
Dva dny po rozhodnutí soudu byly záznamy setkání dvou delegací a poznámky ze soukromé schůzky, zachycené ředitelem kanceláře presidenta, zveřejněny na webové stránce presidenta.
(věci se též věnuje článek O. Kužílka v Hospodářských novinách ZDE)
[1] obdoba českého projektu Otevřete.cz Otevřené společnosti o.p.s. (pozn. překl.)
Jako bychom to neříkali...aneb smršť otevřenosti

Policejní presidium, Česká obchodní inspekce i Ministerstvo spravedlnosti - všichni "slezli z hrušky" neoprávněného utajování. Případy, k nimž se Otevřená společnost v minulých měsících a letech vyjadřovala, potvrdily správnost naší kritiky utajování. Údaje o špatném benzínu (zpravodajství ČT), o přestupcích policejních funkcionářů (zpravodajství ČT) či komunistické minulosti soudců. Mohli bychom být spokojení, že došlo na naše slova. Všechny tyto informace jsou veřejné a úřady jsou povinny je sdělovat. Zdá se, že průvan otevřenosti přeci jen myslí současní představitelé vlády alespoň zčásti upřímně. Evidujeme však další, méně příjemné případy.
Tisková zpráva: Zveřejnění přehledu soudců - bývalých komunistů je úspěchem zákona o přístupu k informacím

Ministerstvo spravedlnosti udělalo správně, když pod vlivem Nálezu Ústavního soudu zvolilo možnost aktivního zveřejnění informací, o které má veřejnost velký zájem. Ukázalo tak jiným úřadům, jak snižovat zátěž při vyřizování množství žádostí. Ministerstvo navíc asi správně tušilo, že mnohé soudy by se i přes názor Ústavního soudu poskytování těchto informací vzpříčily. Všechna odvolání by pak řešili ministerští úředníci.
Verdikt Soudního dvora EU ve skutečnosti zveřejnění údajů o farmářských dotacích nezakázal

Na podzim minulého roku vzbudil zájem médií verdikt Soudního dvora EU, který prý zakázal německým (a tedy všem evropským) úřadům zveřejňovat, kolik evropských dotací dostal který německý farmář, pokud hospodaří jako fyzická osoba. I český Státní zemědělský intervenční fond na pokyn svého zřizovatele, Ministerstva zemědělství ihned omezil zveřejňování těchto informací.
Podrobný rozbor ale ukázal, že verdikt tak rozsáhlé omezení zdaleka nenařídil. Jde opět o příklad, kdy se vzdálená a veřejnosti neznámá rozhodnutí "z Bruselu" zneužijí buď k vytvoření nových regulací a pravomocí úřadů, anebo k omezení některých občanských práv. Obracíme se tedy na ministerstvo zemědělství s podnětem, aby se zveřejňování dotací obnovilo v tom rozsahu, který z verdiktu skutečně plyne.
Významné rozsudky roku 2010 o přístupu k informacím

V pořadu Zaostřeno na občana Českého rozhlasu 6 komentuje Oldřich Kužílek tyto významné závěry rozsudků: Máme právo na informace o komunistické minulosti soudců. Dvojakost právního postupu při nesouhlasu s výší úhrady. Hranice ochrany informací o trestním řízení. Dotazy na podklady k názorům politiků. Úřady mají poskytovat prakticky vše, co u nich leží, nemusí jít o výkon jejich působnosti. Způsobilost fyzických osob ve veřejné službě je též veřejně přístupnou informací. Přístup k informacím podle různých předpisů se má procesně sjednotit a postupovat dle InfZ. Pořad si poslechněte ZDE
Wikileaks a české Pirateleaks - přinášejí svobodu nebo ohrožují?

V pořadu Českého rozhlasu 2 - Praha 4.1.2011 hovoří o tomto tématu Oldřich Kužílek a Mikuláš Fejrenčík. Pořad si můžete ve formátu mp3 poslechnout ZDE
Radniční periodika – grunt nebo špunt místní demokracie

Otevřená společnost o.p.s. vítá, že se téma objektivity v radničních periodikách, které otevřela před pěti lety, seriózně projednává v rámci protikorupční strategie vlády České republiky. Demokracie v obcích, městech a krajích je základem demokracie státu.
Svoboda informací po Wikileaks
(Roger Vleugels)
O kauze Wikileaks, zejména zveřejnění důvěrných depeší americké diplomacie, se napsalo hodně. Úvaha Rogera Vleugelse (Nizozemsko) se týká vztahu tohoto typu zveřejňování a svobody informací.
Informační komisař - výzva pro Českou republiku
V mnoha zemích se k prosazení transparentosti veřejné správy, účinného přístupu k informacím a k mnoha dalším úkolům informační společnosti zřizuje instituce Informačního komisaře. Přinášíme srovnávací studii s doporučeními od Helen Darbishire, která je mnoho let lídrem evropského i světového "společenství obhájců svobody informací". Studii přeložil a doplnil o některé údaje a srovnání z dalších studií Oldřich Kužílek.
Přehled o institucích prosazujících transparentnost a využití informací veřejného sektoru, zejména na základě zákonů o svobodě informací
Nález Ústavního soudu k informacím o členství soudců v KSČ

Nález Ústavního soudu (č. I. ÚS 517/10) představuje hluboký a zásadní pohled na svobodný přístup k informacím. I když jeho praktický dopad bude (možná) problematický a bude pravděpodobně procházet vývojem, jednoznačnost tohoto nálezu a jeho míra nadhledu je významná pro správné uplatňování tohoto klíčového základního práva.
Soudce zpravodaj Vojen Güttler v Nálezu sám zmiňuje jeho rozsáhlost, kterou odůvodňuje „mimořádnou důležitostí zkoumané problematiky pro budování demokratického právního státu".
Zneužití policie proti svobodě projevu - kauza Znojmo

Další pořad cyklu Zaostřeno na občana (Český rozhlas 6) mapuje kauzu, kdy občan, který na zastupitelstvu města chtěl zastupitelům rozdat dopis ostře obviňující starostu a tajemníka města z korupce, skončil v policejní cele. Případ "zvítězil" v kategorii Svoboda projevu v soutěži Otevřeno Zavřeno 2010. Hlavní postava příběhu, tajemník Krejčíř, který strážníky k p. Procházkovi přivedl, skončil krátce poté v době vyhlášení výsledků soutěže v policejní cele také - ovšem právě pro vážné podezření z korupce. I když tyto příběhy spolu na povrchu nesouvisejí, podobenství nazačuje, že ryba smrdí do hlavy.
Komentář Oldřicha Kužílka, ale i nového starosty Znojma, "zatčeného" občana Procházky i jeho právní zástupkyně z Ligy lidských práv si poslechněte ZDE.
PF 2011
Děkujeme za přízeň a spolupráci v roce 2010 a přejeme hodně dobrých informací v roce 2011!
Tisková zpráva - Vyhlášení 9. ročníku soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO

Otevřená společnost, o.p.s. vyhlašuje při příležitosti Mezinárodního dne boje proti korupci 9. ročník soutěže Otevřeno x Zavřeno.
Soutěž již několik let hodnotí kvalitu poskytování informací občanům zejména z úřadů veřejné a státní správy.
Příjem nominací probíhá přes on-line formulář až do 5. září 2011.
Vítěz ceny Zavřeno 2010 v pořadu ČT

Česká televize se v pořadu Nedej se, věnuje případu kolem utajování informací akciovou společností Lesy ČR o směně pozemků v oboře Radějov.
Ze stejných důvodů obdržela společnost Lesy ČR a.s. od projektu Otevřete.cz cenu Zavřeno 2010 v oblasti „Přístup k informacím".
Celou reportáž naleznete v archivu ČT.
Jak má postupovat zastupitel, když nedostal informaci?

Další pořad ČRo 6 Zaostřeno na občana, inspirovaný svbodou informací, řeší dopad rozsudku NSS, který se týká ČEZu a vztahu poskytování informací podle atomového zákona a podle Infozákona. Analyzují jej Oldřich Kužílek, Pavel Molek, asistent soudce Nejvyššího správního soudu, který kauzu řešil, a Adam Furek z Odboru dozoru a kontroly Ministerstva vnitra. Z rozsudku plyne, že by zastupitelé, kteří požádali o informaci podle zákona o obcích (krajích, Praze), mohli při neúspěchu plynule využít obranné prostředky podle Infozákona. Pořad si poslechněte ZDE.
Uvedený rozsudek komentujeme ZDE.
Žádost zastupitele o informace se může vymáhat podle Infozákona, plyne z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu
Nejvyšší správní soud průlomově sjednotil uplatnění všech forem přístupu k informacím. Pokud například zastupitel obce či kraje žádá o informaci podle zákona o obcích (krajích), a ve lhůtě informaci nedostane, může plynule navázat postupem podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Podá stížnost (v případě nečinnosti) anebo odvolání (pokud úřad rozhodl informaci odepřít). Tím se může výrazně zrychlit vymáhání informací, přístupných podle zvláštních zákonů, protože doposud zastupitel mohl jen podat správní žalobu. Tu by napříště ale soud nejspíše odmítl a odkázal na prostředky podle InfZ.
Výsledky soutěže Otevřeno x Zavřeno 2010

K mezinárodnímu dni informací vyhlašuje Otevřená společnost, o.p.s. výsledky osmého ročníku soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO.
Oceňujeme největší „přátele“ a „nepřátele“ svobody informací a otevřenosti veřejné správy v České republice za období 2009 - 2010.
Z 58 nominací, z toho 12 x OTEVŘENO a 46 x ZAVŘENO, vybírala porota jedenácti nezávislých odborníků, v kategorii Cena veřejnosti pak přímo občané.
Pozvánka na slavnostní vyhlášení a předání cen 8. ročníku Otevřeno x Zavřeno

Dne 29.9.2010 proběhne slavnostní vyhlášení výsledků - v prostorách baru Krásný Ztráty, Praha 1. Pozvánka ke stažení zde.
AKTUALIZOVÁNO - Hlasování o Cenu veřejnosti 2010 bylo ukončeno

Do dnešního dne bylo možné hlasovat o Ceně veřejnosti 2010. Veřejnost tak měla příležitost vybrat z nominací došlých do Soutěže Otevřeno x Zavřeno nejlepší a naopak nejhorší případ poskytování informací úřady.
Výsledky budou vyhlášeny 29.9.2010 ve 13h v baru Krásný Ztráty
Seznam nominovaných úřadů naleznete zde.
Rekord v počtu nominací! Děkujeme občanům, kteří poslali 94 nominací do 8. ročníku Otevřeno x Zavřeno

Z loňských 62 (55 po ověření) stoupl letošní počet podaných nominací na neuvěřitelných 94 (před ověřením). Z toho bylo podáno (bohužel jen) 14 nominací Otevřeno (kladných) a 80 Zavřeno (záporných).
Uzávěrka soutěže Otevřeno x Zavřeno 2010 již dnes

V pátek 10. 9. 2010 je poslední šance pro zaslání nominací do 8. ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno. Ještě do půlnoci můžete nominovat za dobrý nebo naopak špatný příklad poskytování informací.
Nominace se podávají pomocí online pomocí elektronického formuláře.
Zároveň můžete již nyní sledovat průběžně došlé nominace on-line. Zjistíte, tak například, zda byl váš úřad nominován a za co.
Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne ve středu 29. 9. 2010 v baru Krásný Ztráty, Náprstkova 10, Praha 1 od 13.00 hod.
Je sleva ze strany veřejných orgánů též poskytnutím veřejných prostředků?
Pořad Českého rozhlasu 6 zkoumá, zda se občan dozví, komu stát odpustil placení daní. Precedentní rozsudek Nejvyššího správního soudu komentuje jeho předseda Josef Baxa.Poslechněte si ZDE.
Změní nová sněmovna zákon o svobodném přístupu k informacím? Pořad ČRo 6 mapuje vývoj Infozákona a zpovídá nové zákonodárce.

Názor na zákon o svobodě informací zaujali poslanci/kyně Polčák (TOP09), Peake (VV), Šenfeld (KSČM), Tejc (ČSSD) a náměstek ministra Zajíček (ODS). O aktuálních světových trendech v této oblasti hovořil Oldřich Kužílek. Pořad si poslechněte ZDE.
Předsedkyně sněmovny mění zažité pořádky AKTUALIZOVÁNO 23.8.2010
Miroslava Němcová (ODS) chce co nejdříve měnit zažité pořádky. Jedním z jejích dalších opatření je zveřejňování informací o "létajících poslancích" a to minimálně do doby, než se podaří upravit zákon, který jim umožňuje proplatit letenky i přesto, že čerpají příspěvek na dopravu. Tomuto rozhodnutí předcházelo mimo jiné i úsporné opatření pro poslance/kyně, které spočívá například úplném pozastavení proplácení vnitrostátních letů.
Vyhlášení 8. ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno

Otevřená společnost, o.p.s. vyhlašuje prostřednictvím svého projektu Otevřete.cz - 8. ročník soutěže Otevřeno x Zavřeno.
Existuje zbraň proti zatvrzelému odepírání informací?

Může soud přímo nařídit úřadu, aby odepíranou informaci poskytl? A za jakých okolností? Nejvyšší správní soud zaujal v této věci trochu opatrné stanovisko, které kritizuje například Tomáš Pecina. Pořad ČRo 6 "Zaostřeno na občana" I. Denčevové a O. Kužílka o prosazování práva na informace si můžete poslechnout ZDE.
Praha 1 skočila v Infolize ze 100. na 4. místo

V roce 2006 se Praha 1 umístila na 87 místě mezi 143 hodnocenými kraji, městy a obcemi ČR všech typů, a dále pak klesla až na 100. místo. V nedávné době však "šla do sebe" v soutěži informační obsažnosti webů INFOLIGA se vyšvihla se na 4. místo. Podrobnější informace ZDE.
Jaké informace se můžeme dozvědět z úředních webů, a jaké naopak obvykle chybějí?

V rozhlasovém pořadu ČRo 6 "Zaostřeno na občana" probírají Oldřich Kužílek a Ivana Denčevová, jaké informace o svém rozhodování mají obce, města a další instituce zveřejňovat. Tiskový mluvčí města Hranice popíše, jak dosáhli nejvyššího ocenění svých webových stránek. Pořad můžete vyslechnout ZDE.
Varujeme před omezením volné výměny myšlenek, informací a názorů

Při snaze zůstat nestranní a nepodporovat ve volbách žádnou politickou stranu, musíme vyslovit znepokojení nad tím, že by politické strany významným způsobem rozlišovaly, kterým sdělovacím prostředkům poskytnou informace a kterým ne. I když chápeme potřebu stran účinně komunikovat se svými voliči, upozorňujeme, že takový postup má i svůj velmi vážný ústavní rozměr a je značným rizikem pro základy demokracie.
Nejlepší informace poskytuje město Hranice

Letošní ročník zná své vítěze v soutěži Zlatý Erb. Rok od roku se zvyšuje úroveň povinně zveřejňovaných informací na webových stránkách měst a obcí. Města se v letošním ročníku výrazně zlepšila, obce zůstávají na stejném průměru jako loni. Obě skupiny však vykazují zlepšující se trend. Otevřená společnost, o.p.s. hodnotí účastníky celostátního kola Zlatého Erbu exaktní metodou již 7 let v části povinně zveřejňovaných informací.
Mezi nejčastější prohřešky na stránkách měst a obcí je absence povinné informace o zpracování osobních údajů, zveřejňování již poskytnutých informací nebo odkazů na veřejně přístupné registry.
Hodnocení jednotlivých měst a obcí naleznete v sekci Hodnocení úřadů
Sněmovna musí poskytnout smlouvu poradce předsedy Poslanecké sněmovny
Poslanecká sněmovna odmítla poskytnout novináři podrobnosti o smlouvě s Petrem Vrtalem, poradcem předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky - Miroslavem Vlčkem.
Může zastupitelstvo obce jednat za zády veřejnosti?

V mnoha obcích a městech se občas konají neveřejné porady členů zastupitelstva, na kterých se předjednávají body, které se pak „doprojednají" na řádném, veřejně přístupném jednání zastupitelstva. Ovšem už jen "naoko", do značné míry již jen formálně. Proběhne třeba zcela bez rozpravy, jen se hlasuje. Co s tím? Je to v pořádku? Jak se bránit? Pořad ČRo 6 "Zaostřeno na občana", který připravili I. Denčevová a O. Kužílek, si poslechněte ZDE.
Ústavní soud: veřejnost má právo i na nepravomocné rozsudky

Ústavní soud 30. března 2010 rozhodl vyhovět ústavní stížnosti Františka Korbela proti dosavadnímu oprávnění soudů a dalších povinných subjektů odepřít rozsudky, které ještě nejsou pravomocné, ačkoliv byly veřejně vyhlášeny.
Kolik platit za informace?

Další pořad Českého rozhlasu o svobodě informací vysvětluje, kdy a kolik peněz mohou úřady žádat za poskytnutí informací. Pořad si můžete pustit ZDE.
Ústavní stížnost proti odepírání nepravomocných rozsudků
Již dříve jsme informovali o ústavní stížnosti Fr. Korbela. Na žádost uživatelů a se souhlasem stěžovatele jsme k tomuto článku připojili i plné znění podané Ústavní stížnosti, o které bude Ústavní soud v dohledné době rozhodovat. O výsledcích vás budeme informovat.
Zveřejnění informací je nejlepší ochrana před jejich zneužitím
Ze Státního fondu životního prostředí unikly na přelomu roku informace o žadatelích o miliardové dotace. Údaje použila firma z Brna, která ihned úspěšným i neúspěšným žadatelům o podporu nabídla svoje služby (viz např. idnes.cz).
Václav Moravec a karlovarští kandidáti navrhli, co již deset let platí

V pořadu Otázky Václava Moravce Speciál (ČT 1 a ČT 24 17. 2. 2010 21.00), se moderátor Václav Moravec kandidátů do sněmovny z karlovarského kraje dotázal: „Pokud byste měli hlasovat pro jednu jedinou větu: Firma, která se účastní veřejné zakázky, by měla být srozuměna s tím, že smlouva bude veřejně přístupná na internetu do třiceti dnů od podpisu smlouvy mezi ní a městem či státem. Kdo by pro takový paragraf hlasoval?" Všichni byli pro.
Google (snad) končí s cenzurou v Číně
Světová demokratická veřejnost uvítala prohlášení firmy Google, která se po čínském útoku na schránky aktivistů rozhodla k ukončení cenzury v Číně, i kdyby to mělo znamenat odchod Googlu z této země. Cenzura je považována za jednoho z největších nepřátel otevřenosti společností, států a jejich veřejné správy.
Podrobnější informace například ZDE.
Jak podat žádost, aby byla jednoznačná a srozumitelná?
Další díl rozhlasového pořadu ČRo6 Zaostřeno na občana se zabývá konkrétním případem, kdy ministerstvo požadovalo upřesnění žádosti. Oldřich Kužílek vysvětlil, jak správně žádost formulovat, zástupce ministerstva popsal věc z pohledu úřadu, žadatel vylíčil svůj pohled na celý případ. Poslechněte si ZDE.
Obama nasazuje vyšší laťku pro státní tajemství
Nová politika může mít vliv na odposlechy a případy mučení
Obamova administrativa v říjnu 2009 oznámila novou politiku, podle níž bude pro vládu mnohem těžší označit něco za státní tajemství, když skrývá detaily citlivých státních bezpečnostních strategií, jako neoprávněné deportace. Nová politika požaduje od agentur, včetně zpravodajské komunity a armády, ověřit si u generálního prokurátora a týmu právníků Ministerstva spravedlnosti, zda zveřejnění citlivých informací může představovat vážné poškození "národní obrany nebo zahraničních vztahů".
Již 71 zemí se zákonem o přístupu k informacím

Teprve od 20. dubna 2009 platí v Chile zákon o přístupu k veřejným informacím (Ley de Acceso a la Información Pública). Na podnět Petra Kolmana z brněnské Právnické fakulty přinášíme přehled o vývoji ve světě. Podrobnosti zde.
Ústecký krajský úřad prohrává soud o informace a musí platit
Bývalý hejtman Jiří Šulc tvrdil, že sdružení Děti země způsobilo zvýšení nákladů za výstavbu dálnice D8. Sdružení požádalo o informaci, z čeho vychází. Očekávalo, že odpověď bude: "takový podklad neexistuje". I o takovou informaci lze totiž požádat. Úřad však vzdoroval. Krajský soud v Ústí nad Labem mu nyní uložil, aby zaplatil všechny náklady za řízení ve výši téměř 13 tisíc korun. Předtím musel krajský úřad zaplatit 50 tisíc korun za ignorování rozhodnutí Ministerstva vnitra, aby žádost správně vyřídil. Terve pak sdělil, že takové podklady nemá.
Kdo může získat zvukový záznam z jednání zastupitelstva?
V dalším z pořadů Českého rozhlasu 6 "Zaostřeno na občana" vyjasňuje na konkrétním případu Oldřich Kužílek, jak se v Broumově podařilo prosadit přístup zastupitele ke zvukovému záznamu jednání zastupitelstva. Pořad si můžete poslechnout zde.
Poslanci podpořili částečné zmírnění náhubkového zákona
(MF Dnes, ČTK)
Poslanci udělali první krok ke zmírnění takzvaného náhubkového zákona, který od letošního jara znemožňuje zveřejnění informací o identitě podezřelého či oběti trestného činu. Novela by to umožnila, pokud by v konkrétním případě veřejný zájem na informování převažoval nad zájmem na ochranu soukromí.
AKTUALIZOVÁNO - Kdo blokuje úpravu „náhubkového„ zákona? ČSSD
8.12.2009 prošel úspěšně vládní návrh novelizace náhubkového zákona prvním kolem jednání poslanecké sněmovny.
Poslanecká sněmovna měla 2.12.2009 projednat novelizaci „náhubkového" zákona. Bohužel poslanci ČSSD zabránili přijetí změn ve zrychleném řízení.
Otevřený dopis primátoru Bémovi - výzva ke schválení protikorupční strategie
Otevřená společnost, o.p.s a Oživení, o.s. vyzvali otevřeným dopisem primátora Béma, aby bezodkladně zajistil schválení Protikorupční strategie hl. m. Prahy. Návrh, na kterém se obě organizace podílely, je nyní připraven k projednání a schválení radou města. Podle organizací již neexistuje žádný objektivní důvod, který by bránil k jeho okamžitému schválení.
Víte o bezplatných službách advokátů?
Pokud si nevíte rady s podáním stížnosti, odvolání nebo především žaloby kvůli žádosti o informaci, kterou vám úřad nesprávně odepřel, můžete v některých případech využít i služby tzv. advokáta pro bono.
V rámci galavečera Právník roku 2009 bude uděleno mimořádné mimosoutěžní ocenění Pro bono advokát roku. Ocenění udělí organizátoři soutěže Právník roku ve spolupráci s neziskovou organizací Public Interest Lawyers Association. Nominace může odborná i laická veřejnost zasílat do 10. 11. 2009 na emailovou adresu probono@pilaw.cz.
ČEZ, a.s. je veřejná instituce - musí poskytovat informace občanům

(Aktualizováno 16.12.2009) Nejvyšší správní soud rozhodl, že ČEZ,a.s. je veřejnou institucí, protože mimo jiné byla společnost zřízena státem a stát vlastní cca 70% akcií. Taková společnost má povinnost poskytovat informace. ČEZ se však rozhodl opevnit do doby, kdy - jak doufá - se podaří věc projednat a změnit u Ústavního soudu - viz např. článek v Hospodářských novinách anebo rozhovor s mluvčím ČEZ v pořadu ČRo6 Zaostřeno na občana.
Výsledky sedmého ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno byly zveřejněny

K mezinárodnímu dni informací vyhlašujeme výsledky 7. ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno.
Oceňujeme největší „přátele“ a „nepřátele“ svobody informací a otevřenosti veřejné správy v České republice za období 2008 - 2009.
Ceny v podobě smaltovaných cedulí byly slavnostně předány zástupcům a zástupkyním úřadů na tiskové konferenci, která se konala 29. 9. 2009 ve 13h v kavárně Krásný Ztráty.
7. ročník soutěže Otevřeno x Zavřeno jde do svého finále

Soutěž Otevřeno x Zavřeno hodnotí kvalitu poskytování informací občanům, zneužívání radničních periodik, aktivní zveřejňování informací úřady a další.
Celkové výsledky 7. ročníku Otevřeno x Zavřeno budou zveřejněny na těchto stránkách 29. 9. 2009. Ceny v podobě smaltovaných cedulí budou slavnostně předány zástupcům a zástupkyním úřadů na tiskové konferenci, která se bude konat 29. 9. 2009 ve 13h v kavárně Krásný Ztráty.
Soutěž se koná při příležitosti Mezinárodního dne informací, který připadá na 28.9. a ve stejný den probíhá ve třiceti zemích světa. Koordinuje ji mezinárodní asociace Freedom of Information Advocates Network.
Ústavní soud bude zkoumat zákon č. 106/1999 Sb.

Ústavní soud přezkoumá, zda zákon o svobodném přístupu k informacím není příliš "měkký". Projedná stížnost znalce svobody informací Fr. Korbela, která se týká dosavadního oprávnění soudů odepřít rozsudky, které ještě nejsou pravomocné, ačkoliv byly veřejně vyhlášeny. Více na stránkách Ústavního soudu.
Ironie i výsměch patří ke svobodě projevu
Dělat si legraci ze starosty patří podle Nejvyššího správního soudu ke svobodě projevu. Petr Svoboda z Pardubic na svém pozemku umístil dřevěnou tabuli s nápisem, zesměšňujícím starostku Zuzanu Zlesákovou. Nejprve dostal pokutu za přestupek, soud ji ale zrušil
Vyhlašujeme 7. ročník soutěže o tituly OTEVŘENO x ZAVŘENO

Soutěží se o nejlepší a nejhorší příklady otevřenosti úřadů vůči veřejnosti v České republice za období září 2008 - září 2009. Hodnotí se především kvalita poskytování informací občanům, zneužívání nebo naopak dobré příklady využívání radničních periodik a aktivní zveřejňování informací. Nominujte i vy své kandidáty/ky do kategorií „Otevřeno" nebo „Zavřeno".
Podle ombudsmana nemají lidé stále dostatečný přístup k informacím
Díky tomuto jevu vzniká prostor pro nerovné podmínky občanů a netransparentní jednání, které může vést až ke korupci. Více lidovky.cz a ceskenoviny.cz.
Vláda ustoupila od boje s korupcí!
V pondělí 25. května vláda Jana Fischera v rámci nenápadného bodu o plnění úkolů zrušila velmi důležitý úkol v boji s korupcí - změnit zákony o obcích, krajích a Praze tak, aby se omezilo libovolné nakládání s veřejným majetkem.
Tisková zpráva: Oprava "náhubkového zákona" je zmatená
Historie „náhubkového zákona" je omylem. V rozporu s popleteně vedenou veřejnou diskusí zákon téměř nic nezměnil. Je totiž napsaný tak, že prakticky nic nezakazuje.
Co dělají ocenění v kategorii ZAVŘENO 2008?
Opět se nám potvrdilo že „vítězové" a nominovaní v naší soutěži Otevřeno x Zavřeno 2008 v kategorii Zavřeno, která hodnotí otevřenost veřejné správy, svá ocenění získali oprávněně.
Má občan právo na informace České obchodní inspekce?
2. 4. 2009 odvysílal ČRo 6 další díl pořadu Zaostřeno na občana. Tentokrát se Oldřich Kužílek zaměřil na téma, zda má občan právo na informace České obchodní inspekce. Tento díl si stejně jako předchozí můžete poslechnout na stránkách Rádio na přání Českého rozhlasu.
Další exekuce za neposkytnutí informace na obzoru
Ústeckému kraji hrozí exekuce majetku (Aktualizováno!). Důvodem této hrozby je žádost o informaci, která se týkala studie o příčinách zvyšujících se nákladů na výstavby dálnice D8. Tuto informaci požaduje občanské sdružení Děti Země již od podzimu 2007.
20. března vyšel v Hospodářských novinách rozsáhlejší článek o tomto případu. Vyjádřil se k němu i Oldřich Kužílek. Původní zdroj ZDE.
Má člověk právo znát jméno firmy, která neposkytuje kvalitní zboží či služby?
O tom rozhodne správní soud. Televize Prima se rozhodla podat žalobu na ministerstvo průmyslu a obchodu a domoci se tak informací, které loni zjistila ČOI. Jde o pokračování kauzy nekvalitních pohonných hmot a odmítání ministerstva průmyslu a obchodu zveřejnit jména benzínových stanic, které tyto pohonné hmoty prodávají. Více v Hospodářských novinách.
Další exekuce v souvislosti s neposkytováním informací
Žďár (okres Mladá Boleslav) je další v řadě měst a obcí, které neposkytují řádně informace podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. K jejich vymáhání tak musí pomoci soud a následná exekuce. Vzniklé náklady pak hradí daňoví poplatníci, nikoliv úředníci, kteří danou věc způsobí.
O této situaci informuje časopis Týden.
Další soudní spor o informace
Další oceněný ze soutěže Otevřeno x Zavřeno v kategorii Zavřeno prohrál soudní spor. Městský soud v Praze přiznal nárok na informace o výsledku územního řízení pro dálnici D11 občanskému sdružení Dětí Země. Krajský úřad a MMR odmítlo tyto informace o územním řízení poskytnout pod „záminkou" , že jsou součástí spisu a proto nelze uplatňovat zákon 106/1999 Sb.
Celý článek na stránkách Občanského sdružení Děti země a na stránkách OS novin.
Exekuce na informace v Karlových Varech
Karlovy Vary nebudou smět nakládat se svým majetkem. Magistrát se šestkrát vzepřel nadřízenému orgánu a stále odmítá poskytnout požadovanou informaci. Věc přešla do exekuční fáze, magistrát může přijít o značné finanční prostředky. Otevřená společnost, o. p. s., o tom informuje v tiskové zprávě.
Zákon o základních registrech
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila návrh zákona o základních registrech. Po datových schránkách tak přichází další zjednodušení komunikace úřadem, a to právě v podobě základních registrů.
V praxi to znamená, že úřady budou moci přistupovat k základním registrům, ve kterých budou veškeré potřebné údaje o českých občanech. Občané tak nebudou muset stále dokola zapisovat své základní informace na různých úřadech.
Více informací zde.
Sdružení Arnika vyhrálo soudní spor s Krajským úřadem Středočeského kraje
Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika vyhrálo soudní spor s Krajským úřadem Středočeského kraje o informace ke stavbě lisovny v Úvalech.
Arnika o informace usiluje už šest let, úvalský stavební úřad jí je ale odmítl poskytnout. Na základě nového rozsudku mu nyní krajský úřad nařídil, aby Arnice požadované dokumenty předal do konce roku.
O kauze, která názorně poukazuje na problémy se získáváním informací na základě takzvaného informačního zákona, jehož výklad úřady často překrucují, informují OS Noviny.
Šokující návrh ministerstva vnitra na omezení Infozákona!
Novela utajuje většinu dosud přístupných informací. Zvyšuje se zátěž úřadů, zákon bude nesrozumitelný, lhůty se prodlouží. Vypouští se princip opakovaného použití informací podle evropské směrnice. Jde o omyl nebo úmysl?
Akciová společnost města je povinným subjektem
Průlomový rozsudek NSS označil Fotbalový klub - akciovou společnost města za povinný subjekt. NSS se vyjádřil i k dalším klíčovým otázkám: k širšímu pojetí pojmu "stát", který dopadá i na samosprávné celky, k povinnosti obchodních společností obcí a krajů plnit veřejné potřeby a "nechovat se soukromě", a to ani tehdy, když hospodaří s vlastními příjmy z podnikatelské činnosti.
V České republice hrozí omezení svobody tisku
Poslanci navrhli, aby se zveřejnění záznamů z odposlechů trestalo mnohem více, než jiná srovnatelná porušení ochrany soukromí. Omezit zneužití policejních záznamů je chvályhodné. Necitlivý návrh však z druhé strany představuje nepřijatelné omezení svobody projevu. Média samozřejmě reagují. K návrhu se kriticky staví nejen média, ale i odborníci na svobodu informací i soudci.
Stanovisko k jednání Rady Evropy
Úmluva o přístupu k oficiálním dokumentům je "evropský zákon" o svobodném přístupu k informacím. 12. listopadu 2008 o jejím návrhu proběhne v Bruselu jednání Výboru Rady Evropy.V některých ohledech má vady, na které reagují mezinárodní organizace hlídající svobodu informací (viz Výzva). Otevřená společnost o.p.s. k němu vydává stanovisko.
Ke stažení | ||
---|---|---|
![]() | Text výzvy 12.11.2008 | |
![]() | Stanovisko ke sjednání Úmluvy o přístupu k oficiálním dokumentům |
Transparency Int. vs Ředitelství silnic a dálnic 1 As 17/2008-67
Rozsudek NSS potvrzuje právo na kopie dokumentů. Nelze obcházet smysl zákona poskytnutím údajů "o dokumentu" či výběrem informací z požadovaného dokumentu. Žadatel má právo na celý textový obsah, tedy v zásadě na kopie dokumentů. Celý rozsudek a komentář naleznete zde.
Dva rozsudky Nejvyššího správního soudu boří tabu
Ani tzv. interní předpisy, ani přestupkové řízení nejsou důvody, proč by veřejnost nesměla znát informace, důležité pro předvídatelnost práva a transparentnost výkonu úřední moci.
Informační Komisař ve Spojeném království - příklad pro ČR?
Opět se připravuje novelizace zákona o přístupu k informacím. Mohou však drobná zlepšení změnit systémovou vadu - nízkou vynutitelnost práva? Jak pracuje nezávislá instituce? Seznamte se s britským Informačním komisařem.