Další veřejná obchodní společnost obstruuje poskytování informací
Možnost veřejného, ale i akcionářského dohledu na nakládání s gigantickými veřejnými majetky je při současném systému přístupu k informacím v ČR téměř nemožná. Vedle ČEZ a.s. je to Teplárna České Budějovice, vlastněná z 80% městem, která je sice povinným subjektem, ale již více než dva roky obstruuje poskytnutí informací, o které žádá minioritní akcionář. Nepostupuje tak, aby zajistila rozumnou ochranu případného skutečného obchodního tajemství anebo předešla újmě v konkurenčních vztazích. Jde o snahu zabránit minoritnímu akcionáři účinně kontrolovat efektivitu řízení podniku a případně odhalovat závady.
V případu je dále alrmující role Krajského soudu České Budějovice, který postupuje v rozporu se zákonem (resp. užívá jeho výklad velmi nestandardně) a spíše se snaží spor "odpálkovat" někam jinam, anebo - v horším případě - jej účelově protahovat. Formální záminkou pro procedurální průtahy představuje nyní otázka, kdo je vlastně nadřízeným orgánem, který měl vyřídit odvolání proti odmítnutí žádosti o informace. Soud rozhodl velmi překvapivě, neodůvodněně a v rozporu jak se zákonem, tak s komentářovou literaturou, že nadřízeným orgánem má být Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Základní kapitál TČB dle výroční zprávy 2011 byl 693 milionů Kč a investice, které jsou předmětem žádosti v souhrnné výši přesahují půl miliardy Kč. Systém přístupu k informacím v ČR způsobuje, že namísto práva na informace mají žadatelé pouze „právo na nekonečné procedurální spory" o informace, kterých se ale nikdy nedomohou.
Minoritní akcionář (15%) Forum Energy s.r.o. požádal O. Kužílka o posouzení a vyjádření k porušení práva na informace. Posouzení zveřejňujeme ZDE.