Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Hlasování veřejnosti zahájeno

Hlasování veřejnosti zahájeno

Od dnešního dne až do 25.9.2013 14h má veřejnost jedinečnou příležitost vybrat svého favorita v kategorii OTEVŘENO a ZAVŘENO.

82 nominací předložili organizátoři 11. ročníku soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO odborné porotě. 26 nominací v kategorii OTEVŘENO a 56 nominací v kategorii ZAVŘENO. Jsou zde zastoupeny všechny typy povinných subjektů, vedle úřadů najdeme také vysoké školy, obecní a krajské firmy či jedno městské divadlo. Podle nominace některé subjekty ani nevědí, že jim zákon ukládá povinnost poskytovat informace.

 V kategorii Otevřeno se pomalu stává tradicí nominace soudů, jejichž důležité rozsudky z oblasti práva na informace často mění praxi úřadů ve prospěch občanů. Naposled to byl rozsudek Nejvyššího správního soudu k  informacím o nevymožených pokutách od obchodní společnosti ve stavebním řízení.

 Mezi nominacemi v kategorii Zavřeno se nám opakovaně vracejí některé úřady, jako Magistrát hl. města Prahy, Dopravní podnik Praha, Ředitelství vodních cest, kancelář prezidenta nebo Vestec. Nejčastěji za neoprávněné odepírání informací.

 V letošním roce se budou oceňovat i úřady, které vydávají své dokumenty a data ve snadno zpracovatelných formátech nebo díky moderním aplikacím umožňují svá data zobrazit a využít. Vzhledem k tomu, že nabízení otevřených dat je stále na začátku, je i těchto nominací jen šest. Mezi dominanty v této oblasti patří Nové město na Moravě, jehož famózní aplikace rozklikávacího rozpočtu zaujme i laika, nebo Liberecký kraj, zveřejňující všechny smlouvy v registru smluv.

„Hrozivým rysem velkého počtu nominací jsou rozsáhlé a systematické obstrukce některých úřadů. Jejich vzdor nejen proti zákonu, ale i proti jasným pokynům nadřízených orgánů, již má povahu vzpoury úřednictva proti právnímu státu a nejspíše i trestných činů. Například Magistrát hl. m. Prahy již dvanáctkrát vydal stejně vadné rozhodnutí, které mu nadřízený orgány vždy zrušil a uložil informace poskytnout" říká Oldřich Kužílek

 Příznivou zprávou je naopak zaznamenaný pokles případů odepírání záznamů zastupitelstev, jelikož Úřad pro ochranu osobních údajů letos musel zrušit své protiprávní zákazy natáčení, jichž se obce a města obávaly. Podobně se snížil i počet případů cenzury v radničních periodikách, protože přijetí zákona, bránící jejich zneužívání, již asi preventivně zapůsobilo.

Od dnešního dne může veřejnost hlasovat na našem webu http://www.otevrete.cz/hodnoceni-uradu/soutez-otevreno-zavreno/cena-verejnosti-2013/ a vybrat svého vítěze v kategorii OTEVŘENO a ZAVŘENO. Hlasování bude uzavřeno 25.9.2013  ve 14h a slavnostně vyhlášeno 1.10.2013 v Era Svět, Jungmannovo nám. 6, Praha 1.

 Jako doprovodnou akci k letošnímu Mezinárodnímu dni informací jsme připravili TÝDEN INFORMAČNÍ SVOBODY (23.9. - 29.9.2013), jehož součástí bude výstava, filmová projekce nebo debata (27.9.2013) na téma

Svobodný přístup k informacím  jako účinný protikorupční nástroj. Podrobnosti najdete na www.otevrete.cz/tyden

 

Jana Mravcová 

e-mail: mravcova(zavináč)otevrete.cz

 

Oldřich Kužílek

e-mail: kuzilek(zavináč)otevrete.cz

 

Ke stažení
ikonaTZ Hlasování veřejnosti
ikonaTZ Hlasování veřejnosti

         

                                     

 
English Čeština