Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Ironie i výsměch patří ke svobodě projevu

Dělat si legraci ze starosty patří podle Nejvyššího správního soudu ke svobodě projevu. Petr Svoboda z Pardubic na svém pozemku umístil dřevěnou tabuli s nápisem, zesměšňujícím starostku Zuzanu Zlesákovou. Nejprve dostal pokutu za přestupek, soud ji ale zrušil

 

O případu informovala Česká tisková kancelář:

 

Ironie i výsměch patří ke svobodě projevu, potvrdil správní soud

Sídlo Nejvyššího správního soudu na brněnském Moravském náměstí.   - ilustrační foto

Brno - Ironie, sarkasmus, vtip a výsměch patří podle Nejvyššího správního soudu ke svobodě projevu. Zesměšňováním proto člověk nemůže spáchat přestupek proti občanskému soužití. Nejvyšší správní soud to uvedl v novém čísle Sbírky rozhodnutí v návaznosti na případ Petra Svobody z Pardubic. Svoboda na svém pozemku umístil dřevěnou tabuli s nápisem Vítejte ve Zlosákově. Zesměšňoval tak starostku pardubického šestého obvodu Zuzanu Zlesákovou (ODS).

Sbírka rozhodnutí shrnuje nejdůležitější verdikty NSS. Jejím účelem je sjednotit rozhodování různých soudů. V některých vzácných případech Nejvyšší správní soud otiskne ve sbírce i rozhodnutí jiného, nižšího soudu, s nímž se plně ztotožňuje. Stalo se to i v tomto případě, kdy vycházel z verdiktu pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové. Potvrdil tak správnost rozhodnutí, aniž by kauzu přímo projednával.

Žert se podle Nejvyššího správního soudu nemůže stát přestupkem proti občanskému soužití ani v případě, že by byl "objektivně ironický či sarkastický a konkrétní osoba by se jím cítila být uražena či zesměšněna". Situace by byla jiná v případě, kdy by člověk použil vulgaritu, sprostotu či hrubou urážku.

Zlesákovou tabule s nápisem natolik provokovala, že se obrátila na úřady, aby Svobodu potrestaly. Muž pak skutečně dostal pokutu za přestupek. Pardubický soud ji ale letos v lednu zrušil. Muž podle soudců pouze vyjádřil svůj názor na veřejně činnou osobu.

"Svoboda projevu se vztahuje nejen na informace a myšlenky příznivě přijímané, ale i na ty, které zraňují, šokují nebo znepokojují," uvedl tehdy v rozsudku pardubický soudce Jan Dvořák.

Cedule byla vyvrcholením osobního sporu. Svoboda chtěl po úřadu vedeném Zlesákovou, aby silnice k jeho budoucímu rodinnému domu vedla jinudy, než je plánováno. Úředníci mu ale nevyhověli. Proto na svou parcelu u cyklostezky umístil ceduli. Zlesákové vadilo to, že nápis útočí nejen na ni, ale nepřímo také na její rodinu.

Žert na adresu politika by zřejmě nepotrestal ani soud v řízení o žalobě na ochranu osobnosti. České i evropské soudy dlouhodobě zastávají názor, že veřejně činní lidé, tedy například politici a různé mediální hvězdy, musejí snést vyšší míru veřejné kritiky.

09:12 - 30.06.2009

Autor: ČTK

 

         

                                     

 
English Čeština