Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Jaká bude úroveň povinných informací v letošním Zlatém Erbu?

Jaká bude úroveň povinných informací v letošním Zlatém Erbu?

Otevřená společnost v těchto dnech hodnotí webové stránky soutěžících v 16. ročníku soutěže Zlatý Erb. Je odborným garantem sekce povinných informací podle zákona 106/1999 Sb. Kdo letos soutěží najdete na http://zlatyerb.obce.cz. Opět také navrzhneme pořadatelům udělit cenu Jana Savického za nejlepší aktivní poskytování povinných informací. Jak vlastně hodnotíme?

Již deset let hodnotíme, jak soutěžící splnili své povinnosti zveřejnit uvedené povinné informace. Vytvořili jsme metodiku, která zohledňuje, že ne všechny položky požadované zákonem lze jednak skutečně zkontrolovat, jednak se jejich splnění může mezi různými typy obcí natolik lišit, že nemá cenu je srovnávat. Na druhé straně jsme mezi položky zařadili i ty, které vyplývají z jiných zákonů, nejen z Infozákona a uvedené vyhlášky. A konečně jsme se nedávno rozhodli do kritérií pro posuzování zařadit i dvě, která vlastně nejsou v pravém smyslu „povinnými informacemi“, ale úzce s nimi souvisejí: jednak je to otázka, zda povinný subjekt vůbec má zveřejněnu strukturu povinných informací, pomocí které (například pomocí odkazů) pak nabízí jednotlivé položky, jako je například rozpočet. Bez takové struktury je totiž hledání základních informací někdy docela detektivní práce. A za druhé – hodnotíme také, zda povinné subjekty porušují povinnost zveřejňovat všechny informace v textově čitelném formátu, nikoli tedy například zveřejnit rozpočet jako obrázek vytištěné stránky s tabulkou.

 

Od počátku hodnotíme týmově – alespoň ve dvou, někdy ve třech. Výsledky pak porovnáme a kde jsou přílišné rozdíly, kontrolujeme znovu. Ke každému nálezu nedostatku si uděláme poznámku, abychom pak mohli soutěžícím upřesnit, o co šlo.

 

Hodnotíme hlavně přítomnost povinných informací. U mnohých z nich ale také hodnotíme, zda jejich obsah skutečně nese předpokládaný obsah, tedy určitou kvalitu informací. Například u rozpočtu neuznáme, pokud nejde o lidsky srozumitelné položky, ale jen o účetnicko-rozpočtářskou hantýrku. Podrobně se každý na naši metodiku může podívat ZDE.

         

                                     

 
English Čeština