Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Konec hlásných trub na obzoru?

Konec hlásných trub na obzoru?

Senátní výbor pro kulturu a komise pro sdělovací prostředky dnes jednoznačně doporučily, aby Senát zítra schválil změnu zákona o periodickém tisku. Ta brání zneužívání radničních novin k jednostranné propagaci vládnoucí skupiny politiků. Pokud Senát vládní návrh schválí, bude už čekat jen na podpis prezidenta.

 

"Jsem rád, že se po deseti letech naší analytické a osvětové práce snad dočkáme zlepšení v oblasti, která je velmi důležitá pro demokracii v obcích a krajích," říká Oldřich Kužílek, který toto téma v projektu neziskovek Otevřená společnost a Oživení od roku 2004 zpracovával. Vláda se v roce 2011 zavázala problém řešit v protikorupční strategii a Ministerstvo kultury návrh zpracovalo na základě analýzy Oldřicha Kužílka a legislativních návrhů, které v neziskovém sektoru vznikaly od roku 2006. "Návrh MK se omezil jen na povinnost tisknout objektivní a vyvážené informace a na právo člena zastupitelstva dostat přiměřený prostor. Přitom soudně vymahatelné má být jen to druhé, " komentuje vládní návrh Kužílek. Sám nad to navrhoval, aby redakční rada byla volena zastupitelstvem a ne jen radou, a aby v ní pro střet zájmů nemohli být ti, o kvalitě jejichž práce periodikum informuje, tady starosta a jeho zástupci. Chybí také sankce. "I tak je to ale dobrý návrh. Hlavní přínos vidím v tom, že radnice budou pluralitu názorů a diskusi považovat za samozřejmost. K soudu se půjde jen výjimečně", odhaduje Kužílek. „Návrh ovšem neřeší objektivitu šíření informací z radnic prostřednictvím webových stránek, facebooku či místní televize," upozorňuje ředitelka o.s. Oživení Lenka Petráková, která se na projektu také podílela.

Návrh má i protikorupční vliv. Polemika v místním tisku totiž politikům významně komplikuje využít svodů přilepšit si při veřejných zakázkách či změnách územního plánu. "V soutěži Otevřeno x Zavřeno se každoročně objeví velký počet nominací cenzury v radničních listech. Část mívá korupční pozadí," dodává Jana Mravcová z Otevřené společnosti, která soutěž pořádá. Příklady zneužívání periodik lze najít na adrese http://www.otevrete.cz/hodnoceni-uradu/soutez-otevreno-zavreno/cena-verejnosti-2012/hlasovani-zavreno-svoboda-projevu-2012/.

 

 

Jana Mravcová - manažerka projektu Otevřete.cz

mravcova(zavinac)otevrete.cz

 

Oldřich Kužílek - odborný koordinátor Otevřete.cz

kuzilek(zavinac)otevrete.cz

 

Lenka Petráková - výkonná ředitelka Oživení, o.s.

lenka.petrakova(zavinac)oziveni.cz a www.oziveni.cz

 

 

Ke stažení
ikonaAnalýza radničních periodik
ikonaTZ Radniční periodika v Senátu
ikonaTZ Radniční média v Senátu

         

                                     

 
English Čeština