Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Aktualizováno - Most nejlépe zveřejňuje povinné informace a je vítězem ceny Jana Savického

Aktualizováno - Most nejlépe  zveřejňuje povinné informace a je vítězem ceny Jana Savického

Letos se poprvé uděluje cena Jana Savického, kterou získalo město Most - za nejlépe zveřejňované povinné informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Ocenění je součástí soutěže Zlatý Erb, hodnotící weby úřadů a přispívající k jejich kvalitě a přístupnosti. Povinné informace mají občanům přinést základní orientaci o účelu úřadu, kontaktech, agendě, rozpočtu a dalších důležitých rysech.

Most nechyboval ani v jednom z třiceti kritérií. Často zveřejňuje informace ve všech formátech, např. v pdf a wordu vedle sebe, což zákon (InfZ) dávno v § 4 odst. 2 požaduje, ale málokdo to plní. Přehled podrobného hodnocení měst a obcí naleznete v sekci Hodnocení úřadů/Zlatý Erb.

Častou a vážnou chybou letošních finalistů bylo neoprávněné požadování ceny za poskytnutí informací. Mnoho měst a obcí uvádí v sazebníku za vyhledávání informací stokorunové částky, i když nejde o rozsáhlé žádosti. Úředníci/ce mají tyto informace poskytovat v rámci své pracovní náplně. Uváděním vysokých cen obce a města odrazují žadatele. Například Vyškov vytváří dojem, že bude za každou hodinu hledání informace požadovat 400 Kč. Dojem, že se bude požadovat úhrada za každé hledání, vyvolávají také Rokycany, Mariánské Lázně, Kladno, Jihlava, Jeseník, Jablonec nad Nisou a Česká Skalice.

V této položce doporučujeme formulovat jasně, za jakou dobu se úhrada nepožaduje (tj. od jaké doby lze v podmínkách daného úřadu považovat potřebnou dobu za  „mimořádně rozsáhlé vyhledávání"). V případě měst to bude nejméně okolo 1 hodiny, u větších i více hodin. U nejmenších obcí, kde agendu vyřizuje starosta a účetní, lze uvažovat asi o 20 minutách.

Města i obce též opomíjejí povinnost aktivně informovat o tom, jaké zpracovávají osobní údaje. Tuto povinnost stanoví zákon o ochraně osobních údajů v § 16 v kombinaci s § 18. Často chybují i tím, že neuvedou na webu všechny veřejně dostupné rejstříky, které vedou, jak jim ukládá § 5 odst. 5 Infozákona. Mnoho obcí tudíž například nesděluje, že na jejich katastru existuje honební společenstvo, které má při honu právo vstupovat na cizí pozemky. Tuto disciplínu nejlépe zvládl Most, který na svém webu zvlášť uvádí rejstřík honebních společenstev s vypsáním územního rozsahu a honebními starosty.

 

 

Ke stažení
ikonaTisková zpráva - Cena Jana Savického
ikonaTisková zpráva - Cena Jana Savického

         

                                     

 
English Čeština