Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Nominujte do 11. ročníku Otevřeno x Zavřeno

Nominujte do 11. ročníku Otevřeno x Zavřeno

Zasílejte své nominace do dalšího ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno. Již tradičně u příležitosti Mezinárodního dne informací vyhlásí Otevřená spolenost nejotevřenější a nejuzavřenější úřad z pohledu poskytování informací.  Stav své nominace můžete sledovat na stránkách soutěže.

Otevřená společnost, o.p.s., prostřednictvím svého projektu Otevřete.cz přijímá nominace do 11. ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno, která hodnotí kvalitu poskytování informací občanům[1].

„V roce 2013 zažíváme jak mnoho rozsáhlých obstrukcí úřadů při poskytování informací, kdy se vyřízení žádosti a odvolání zopakuje třeba desetkrát[2], tak také snahy úřadů omezit přístup k informacím změnou zákona. Svoboda informací tedy zdaleka není v ČR zaručena. Bez aktivní podpory občanů, kteří zasílají nominace, a médií, která vědí, že je základem demokracie, o ni můžeme přijít," říká zakladatel soutěže Oldřich Kužílek.

V letošním ročníku byla vyhlášena speciální kategorii „otevřená data", v níž se bude hodnotit, zda úřad poskytuje některé své databáze ve snadno zpracovatelném formátu. „ Například Poslanecká sněmovna nyní poskytuje pět datových sestav, včetně hlasování,"uvádí Jana Mravcová, manažerka projektu, a dodává: „Zároveň ve spolupráci s IPV[3] oceníme úřad, který nejlépe vyřizuje žádosti o informace prostřednictvím tohoto portálu".

 

Jak nominovat do soutěže Otevřeno x Zavřeno 2013?

Nominace přijímáme pouze pomocí elektronického formuláře na http://www.otevrete.cz/hodnoceni-uradu/soutez-otevreno-zavreno/prijem-nominaci-2013/

Nominovaný čin musí být za období 1. 9. 2012 - 31. 8. 2013 a Vaše nominace přijímáme do 5. 9. 2013.

Kdo může nominovat?

Do kategorií „Otevřeno" nebo „Zavřeno" může zaslat nominaci každý občan s výjimkou osob spojených s nominovaným úřadem (např.: zaměstnanci/kyně úřadu, zastupitelé/ky apod.)

Kdy bude vyhlášení vítězů?

Výsledky soutěže budou zveřejněné při příležitosti Mezinárodního dne informací[4] na tiskové konferenci   1. 10. 2013 a na webu www.otevreno-zavreno.info a www.otevrete.cz.

Více informací o soutěži a podrobná pravidla naleznete na www.otevrete.cz

 


[1] http://www.otevrete.cz/hodnoceni-uradu/soutez-otevreno-zavreno/

[2] např. novinář žádá od 8.6.2011 informaci o platu úředníka MHMP p. Tomana, nyní vyšetřovaného policií. MHMP již vydal 10 vadných rozhodnutí, která nadřízený orgán zrušil. Informace však dosud nebyla poskytnuta.

[3] www.infoprovsechny.cz

[4] 28. září

 

Ke stažení
ikonaTZ Otevreno x Zavreno 2013
ikonaTZ Otevreno x Zavreno 2013

         

                                     

 
English Čeština