Obama nasazuje vyšší laťku pro státní tajemství
Nová politika může mít vliv na odposlechy a případy mučení
Obamova administrativa v říjnu 2009 oznámila novou politiku, podle níž bude pro vládu mnohem těžší označit něco za státní tajemství, když skrývá detaily citlivých státních bezpečnostních strategií, jako neoprávněné deportace. Nová politika požaduje od agentur, včetně zpravodajské komunity a armády, ověřit si u generálního prokurátora a týmu právníků Ministerstva spravedlnosti, zda zveřejnění citlivých informací může představovat vážné poškození "národní obrany nebo zahraničních vztahů".
Ohrožení národní bezpečnosti
Dříve bylo možné se souhlasem jen jednoho úředníka prohlásit, že státní tajemství představuje riziko, a to na základě nízkého standardu důkazů, že takové zveřejnění je škodlivé. Takové označení se podle právních odborníků uplatnilo za Bushovy administrativy tucetkrát.
Změna může mít široký vliv na mnoho právních kauz, včetně těch, které se týkají údajných obětí mučení a elektronického sledování.
Úřady často namítají, že soudci by museli odmítnout tyto kauzy na počátku, aby se vyhnuli zveřejnění informací, které by mohly poškodit národní bezpečnost.
Zvýšený standard se navrhuje zčásti pro obnovení důvěry Kongresu, obhájců lidských svobod a soudců, kteří kritizovali jak Bushův Bílý dům, tak Obamovu administrativu, za přehnané tajnosti.
Nová politika začne platit od 1. října a byla schválena federálními zpravodajskými agenturami.
Obama mění názor
Cílem je zvýšit důvěru veřejnosti, že tyto výjimky se použijí jen velmi zřídka a jen tehdy, když je to skutečně oprávněné, řekl vyšší ministerský úředník, jenž má o věci přehled, a který hovořil pod podmínkou anonymity.
"Když se sami budeme držet těchto vyšších standardů, dáme určitým způsobem zprávu soudům.
Tato politika však bohužel nejspíše nezmění přístup administrativy ke dvěma vysoce sledovaným kauzám, včetně jedné probíhající v San Francisku u islamistické charity al-Haramain Islamic Foundantion, jejíž právníci tvrdí, že byla objektem ilegálního vládního odposlechu.
Tuto debatu vyvolal bouřlivý protest Americké Unie Občanských Svobod a dalších skupin občanské společnosti poté, kdy Obamovo Ministerstvo spravedlnosti následuje Bushovu strategii a využívá „státní tajemství".
V jiné kauze figuruje pět mužů, kteří tvrdí, že byli přepraveni do zámoří do tajných věznic CIA v třetích zemích, kde podstoupili brutální výslechy. Odvolací soud kritizoval Ministerstvo spravedlnosti za maření případu dokonce bránění soudcům seznámit se s materiály. Soudní rozhodnutí uvedlo, že vláda by chtěla "účinně oddělit všechny tajné vládní operace od soudního přezkoumání, imunizovat CIA a její partnery před požadavky a limity práva."
Obama na tiskové konferenci den po soudním rozhodnutí řekl novinářům, že si myslí, že výsady byly "překročeny" a měly by být omezeny. Koncem dubna 2009 již ale president řekl, že to jsou případy, ve kterých jsou národní bezpečnostní zájmy skutečně v sázce, a pokud nechcete soudit bez odhalení tajných operací nebo utajovaných informací, skutečně poškodíte svou bezpečnost.
Každý návrh státního tajemství musí být schválený
Podle nového přístupu tým profesionálních vyšetřovatelů a generální prokurátor musejí schválit každý návrh státního tajemství předtím, než vládní právníci smějí předložit tento argument soudu.
Nová politika zajistí, že odůvodnění tajemstvím bude přesněji „ušité" a že se nebude využívat ke skrývání porušení práva, úředních pochybení nebo detailů, které mohou ztrapnit vládní úředníky.
Politika tedy bude přísně limitovat možnosti vlády prohlásit mnoho předmětů právních kauz za státní tajemství, vyjma případů, kdy je to nezbytné k ochraně rizika před významnou škodou.
Není jasné, jak bude nová politika působit v rámci legislativního procesu v Kongresu, kde demokraté v právních výborech Sněmovny a Senátu představili návrh zákona, který poskytuje soudcům vyšší oprávnění probírat se citlivými evidencemi, u kterých vláda využila výjimky. Zákon by tak zvýšil standardy pro státní tajemství v případech, kdy by zveřejnění dokumentů „mohlo pravděpodobně způsobit významnou škodu národní bezpečnosti nebo diplomatickým vztahům Spojených států.
Zdroj:
► http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/09/22/AR2009092204295_pf.html
► Washington Post / by Carrie Johnson