Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Pořady Českého rozhlasu 6 o svobodném přístupu k informacím

Pořady Českého rozhlasu 6 o svobodném přístupu k informacím

V rámci širšího cyklu Zaostřeno na občana vysílá ČRo6 jednou měsíčně speciál zaměřený na svobodný přístup k informacím. Připravuje ho Oldřich Kužílek s redaktorkou Ivanou Denčevovou, a náměty vycházejí z poradenské a další činnosti v projektu Otevřete.cz Otevřené společnosti. Nabízíme stručný obsah a linky na posledních sedm pořadů.

2.2.2012 - Klíčové události roku 2011 v oblasti svobodného přístupu k informacím.

V anketě uvádějí neziskové organizace, bojující proti korupci, jaké významné události v oblasti přístupu k informacím za předchozí rok považují za nejdůležitější: rozsudek NSS k poskytnutí informací o platu a odměnách a navazující peripetie, zakazování zveřejnění záznamů zastupitelstva ze strany Úřadu pro ochranu osobních údajů, odmítání informovat státem vlastněnými firmami jako je ČEZ. Hodnotíme také vládou chystané změny zákona o přístupu k informacím, za které v protikorupčním vysvědčení dostala pětku.

Pořad si poslechněte ZDE

5.1.2012 - Jak a kdy platit za poskytnuté informace.

Ministerstvo školství požadovalo 87 000 Kč po žadateli za informaci, co vše podepsal ve své funkci p. Bátora. Hovoříme se žadatelem i zástupcem ministerstva. Co vše může povinný subjekt vykazovat jako skutečné náklady na vyhledání informací?

Pořad si poslechněte ZDE

1.12.2011 - Je zákon o svobodném přístupu k informacím dostatečně účinný?

Pražský Dopravní podnik se dostal do exekuce kvůli informacím. Případ komentuje právní zástupkyně žalobce, a také radní hl. m. Prahy a člen dozorčí rady T. Hudeček. Je tedy zákon vůbec dostatečně účinný a vede k poskytování informací?  K chystané novelizaci se vyjádří K. Černín z kanceláře ombudsmana.

Pořad si poslechněte ZDE

 

3.11.2011 - Mohou být záznamy jednání obecních zastupitelstev na webu?

Podrobnosti ZDE

6.10.2011 - Výsledky soutěže Otevřeno x Zavřeno

Pořad shrnuje výsledky soutěže Otevřeno x zavřeno 2011. Hlavní cenu Zavřeno dostaly Šestajovice - hovoříme jak s autorkou nominace paní Kořenkovou, tak Starostou obce p. Hrdlicem. Za vítěz soutěže Otevřeno, Nejvyšší správní soud, vysvětluje rozhodnutí, že informace o platech státních úředníků mají být veřejné, předseda soudu J. Baxa.

Pořad si poslechněte ZDE

 

1.9.2011 - Informace, kterým nemůžeme rozumět.

Infozákon nařizuje poskytovat informace výhradně ve formátu, který je dále použitelný, zejména textově či tabulkově. Zeptali jsme se některých měst, proč to nedodržují a zveřejňují například výroční zprávy či rozpočty jako obrázky, s nimiž nelze textově pracovat. Dále hovoříme s p. Maděrou , který od Zlína žádal data z účetního systému, a jaké měl potíže, aby je z poskytnutých netextových podkladů, jako je obrazový pdf, vytěžil k dalšímu použití.

Pořad si poslechněte ZDE

 

4.8.2011 - Kladné příklady poskytování informací za minulé období

V pořadu jsem shrnuli některé kladné příklady minulého období - Česká obchodní inspekce zveřejnila pokutované čerpací stanice. Změnu postoje vysvětlil její zástupce. Nově ustavené zastupitelstvo obce Velatice schválilo na české poměry progresivní etický kodex zastupitelů, který zvyšuje transparentnost veřejného rozhodování a předchází střetu zájmů komunálních politiků. Pozitivem je zejména povinnost každoročního předkládání oznámení o účasti ve firmách a nemovitostech zastupitelů. Hovoříme se starostou Grolichem.

Pořad si poslechněte ZDE

 

         

                                     

 
English Čeština