Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Předsedkyně sněmovny mění zažité pořádky AKTUALIZOVÁNO 23.8.2010

Miroslava Němcová (ODS) chce co nejdříve měnit zažité pořádky. Jedním z jejích dalších opatření je zveřejňování informací o "létajících poslancích" a to minimálně do doby, než se podaří upravit zákon, který jim umožňuje proplatit letenky i přesto, že čerpají příspěvek na dopravu. Tomuto rozhodnutí předcházelo mimo jiné i úsporné opatření pro poslance/kyně, které spočívá například úplném pozastavení proplácení  vnitrostátních letů.

V rozhovoru s redaktorem HN předsedkyně Němcová sděluje, že rozhodla o zveřejňování informací o letech poslanců. Říká redaktorovi "Teď je asi nedostanete, protože jsem ještě nemluvila s předsedy klubů. Chci to dělat čistou cestou. Chci, aby předsedové klubů své členy upozornili, že tyhle pravidla budou platit". Záměr předsedkyně Němcové je samozřejmě bohulibý a správný, je třeba ho pochválit.

Zároveň však musíme zdůraznit, že veškeré tyto informace vždy byly veřejně přístupné. Nejen, že to plyne z čl. 17 Listiny základních práv a svobod již od r. 1991, ale navíc to od r. 2004 výslovně uvádí § 5 odst. 2 písm. f zákona o ochraně osobních údajů, podle kterého se všechny, byť osobní, údaje o veřejně činných osobách, funkcionářích a úřednících nechrání, pokud vypovídají o jejich veřejné či úřední činnosti. Let poslance na schůzi Sněmovny je samozřejmě veřejnou činností.

Zveřejnění těchto informací tedy není třeba podmiňovat informováním předsedů klubů a dotčených poslankyň a poslanců. Každý občan si tyto informace již deset let mohl vyžádat a měl je bezodkladně dostat. Pokud pracovníci Sněmovny tyto informace odepírali, nepochybně porušovali zákony.

Jak se však zdá, snaha vedení sněmovny vychází naplano - viz další pokračování této kauzy na  http://hn.ihned.cz/c1-45871060-mazat-jmena-nesmysl.

 

         

                                     

 
English Čeština