Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Radniční periodika – grunt nebo špunt místní demokracie

Radniční periodika – grunt nebo špunt místní demokracie

Otevřená společnost o.p.s. vítá, že se téma objektivity v radničních periodikách, které otevřela před pěti lety, seriózně projednává v rámci protikorupční strategie vlády České republiky. Demokracie v obcích, městech a krajích je základem demokracie státu.  

 

Tisková zpráva Otevřené společnosti o.p.s. – Projekt Otevřete.cz

Radniční periodika – grunt nebo špunt místní demokracie

Otevřená společnost vítá, že se téma objektivity v radničních periodikách, které otevřela před pěti lety, seriózně projednává v rámci protikorupční strategie vlády České republiky.

V roce 2005 zahájila Otevřená společnost o.p.s. analýzu fenoménu radničních periodik. Pilotní průzkum, který analyzoval 60 periodik po 3 číslech, vedl k vytvoření metodiky. Na to v r. 2006 navázal rozsáhlý projekt sdružení Oživení, na kterém Otevřená společnost o.p.s. spolupracovala, a který analyzoval již 100 periodik po 5 číslech. Oba projekty byly realizovány s podporou Nadace Open Society Fund Praha.

Výstupem projektu Radniční periodika bylo posouzení stavu cenzury, zneužití veřejných prostředků, informačních schémat, ale zejména doporučení pro zlepšení stavu, který jsme široce prezentovali ve sdělovacích prostředcích. Oživení o.s. k tématu vydalo informační leták. „Průměrný podíl názorů, odlišných od názorů vedení radnice, byl 2,6% tiskové plochy, popisující činnost radnice. To nelze nazvat jinak než jako rozsáhlou cenzuru“, říká Oldřich Kužílek.

Spolu s občanským sdružením Oživení můžeme z této oblasti nabídnout jedinečné a rozsáhlé zkušenosti, včetně právních rozborů a kvantitativní a kvalitativní analýzy obsahu periodik. Při analýze a vyvození závěrů a doporučení jsme maximálně dbali na ochranu jak svobody tisku a volného šíření informací, tak řádného užití veřejných prostředků a postavení funkcionářů radnice. A dále jsme vycházeli z principů, že Informace je třeba poskytovat vyváženě a objektivně, všem voličům, ať už jsou příznivci vládnoucí či opoziční strany.

„Radniční periodika, pokud jsou objektivní, umožňují výměnu názorů, oživují zájem lidí o místní dění a tím vytváří veřejnou kontrolu. Jsou-li zneužita, demokracii blokují“, říká Oldřich Kužílek, který na projektu od počátku spolupracuje. „Periodika a další sdělovací prostředky jsou klíčovým nástrojem místní demokracie. Buď jsou její grunt, nebo špunt“, parafrázuje kulinářský slogan Marta Smolíková, ředitelka Otevřené společnosti.

Demokracie v obcích, městech a krajích je základem demokracie státu. Navíc pokud funguje, není třeba nákladných celostátních protikorupčních kampaní shora.

V Praze 5. ledna 2011

 

Oldřich Kužílek
Otevřená společnost, o.p.s.
kuzilek(zavináč)otevrete.cz

 
Jana Mravcová
Otevřená společnost, o.p.s.
mravcova(zavináč)otevrete.cz
tel: 222 540 979

Ke stažení
ikonatiskova-zprava-5-1-2011-radnicni-periodika.doc

         

                                     

 
English Čeština