Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Rekord v počtu nominací! Děkujeme občanům, kteří poslali 94 nominací do 8. ročníku Otevřeno x Zavřeno

Rekord v počtu nominací! Děkujeme občanům, kteří poslali <b>94 nominací</b> do 8. ročníku  Otevřeno x Zavřeno

Z loňských 62 (55 po ověření) stoupl letošní počet podaných nominací na neuvěřitelných 94 (před ověřením). Z toho bylo podáno (bohužel jen) 14 nominací Otevřeno (kladných) a 80 Zavřeno (záporných).

 

Tato čísla však nemusejí být definitivní pro samotnou soutěž, protože nyní teprve probíhá kontrola a ověřování. Již nyní bylo 12 nominací vyřazeno (netýkaly se soutěže, nebyly řádně doloženy). Letos též musíme některé nominace slučovat, pokud se týkají téhož úřadu a obdobného problému, protože jinak bychom vlastně rozptylovali hlasy porotců.

Na nárůstu počtu nominovaných dobrých či špatných činů má podíl nejspíše rozsáhlé porušování práva na informace, jehož někdy až obludné rozměry vyplývají z mnoha zaslaných případů a dokladů. Častým námětem je také cenzura v radničních periodikách a porušování pravidel při jednání zastupitelstev a práv jejich členů.

Ke zvýšení počtu nominací nejspíš také přispěly elektronické nástroje, které jsme pro letošní rok vyvinuli: jednak komfortní elektronický formulář pro podání nominace včetně elektronických příloh (ten nám také pomohl lépe zvládnout nápor nominací), jednak průběžné (skoro on-line) zveřejňování příjmu nominací, kdy jejich autoři mohli zpravidla druhý až třetí den vidět, že jejich nominace byla přijata a zda je již ověřena.

Nyní musejí organizátoři dokončit ověření posledních nominací (ve 33 případech jsme si museli vyžádat upřesnění či ověření podaných nominací anebo požádat nominovaný úřad o vyjádření), formulovat stručný věcný popis případu a doplnit obecným hodnocením úřadů pro porotu, rozčlenit podle skupin a vytvořit pro porotce hlasovací formuláře.

Zároveň připravujeme hlasování pro veřejnost: do několika dnů budete mít možnost hlasovat na našem webu, které případy považujete za nejlepší a nejhorší.

         

                                     

 
English Čeština