Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Starostky a starostové, mějte tisk pod kontrolou!:-)

Vážený/á pane/í starosto/ko, možná jste nedávno usedl/a do svého křesla a potřebujete upevnit svoji pozici, abyste seděl/a pohodlněji. Přejete si opozici zadupat do země a dát prostor v radničním periodiku pouze správným názorům? Pak se řiďte radami v následujícím článku.

Kdo má dohlížet na vydávání periodika?

Nejlíp přímo a jenom starost(k)a, nanejvýš se členy rady. V žádném případě do toho nepouštějte zastupitelstvo, kdyby snad chtělo ustavit redakční radu periodika jako svůj výbor. Redakční radu ať rovnou dělá rada města, stejně nikdo jiný tak dobře obci nerozumí. Nejdůležitější je pohlídat si, abyste o své činnosti veřejnost informoval/a jen vy. Jinak by lidi nemuseli dobře pochopit vaše kroky. Jiné názory by mohly zkazit snahu zlepšit v obci vše.

Kdo má tvořit redakční radu?

Tak znovu: V žádném případě nezakládejte redakční radu! Pokud se to ale nedopatřením stalo, pusťte tam jen spřízněné zastupitele nebo členy rady a hlavní slovo si nechte. Nedovolte, aby se tam dostaly nějaké takzvané „autority“, které nepodléhají Vašemu vedení. Redakční rada by měla znít jedním hlasem a nepřipustit názorovou různost. Co by si jinak lidi o obci pomysleli?  

V čem by vám nezávislá redakční rada mohla uškodit?

Rada by mohla vytvořit nějaká hloupá pravidla takzvané „objektivity a vyváženosti“, kterými byste se pak při tvorbě periodika museli řídit. Navíc by ještě mohla sledovat, jestli je opravdu dodržujete.

Kdo má tvořit redakci?

Pokud možno lidé, kteří umějí psát tak, aby vystihli Vaše cíle a záměry pro blaho obce. Všechno by ale mělo projít Vaší osobní kontrolou. Když bude funkci redakce plnit vnější dodavatel, smlouvu s ním napište stručně a obecně, aby věděl, že hlavní je stejně jen Vaše přání. Nic v ní neupřesňujte, ještě by se to obrátilo proti Vám. Pak ji zamkněte do trezoru, aby se k ní nedostal kontrolní výbor nebo nějaký zvědavý žadatel podle stošestky.

Kdo by měl do obsahu periodika zasahovat?

Vy, vy, vy a nikdo jiný! Samozřejmě si můžete nechat poradit a něco napsat od svých kamarádů, příbuzných, spřátelených firem a developerů, se kterými domlouváte projekty ke zlepšení života obce.

Jakou formou uvádět takzvané „alternativní“ názory?

Neuvádět. Není možné psát pořád o všem, co se bude na radnici dít anebo dokonce co se komu nelíbí. To by byl zmatek a někdo by mohl dobré záměry rozšťourat. Když už náhodou něco prosákne a někdo pošle svůj „názor“, je třeba ho pečlivě upravit, pokrátit, přepsat, případně doplnit komentářem tak, aby byla jasná pravda. Pokud vás někdo kritizuje, nebojte se ho poslat v komentáři ostře do patřičných mezí, ostatně vulgarity používá i prezident. Velmi úspěšná taktika je taky zlehčování a ironie, dobré je přebít neinformovaného občana odbornejma termínama a formulacema z právních předpisů, ukázat, že nemá podklady a plně využít možnosti mít poslední slovo.

Nějak se Vám tento návod nezdá? Pak si přečtěte manuál jak vydávat dobrý radniční zpravodaj, který je k dispozici na našich stránkách zde, případně si u nás objednejte audit radničního periodika, díky kterému zjistíte, v čem má váš radniční tisk mezery a co byste mohli zlepšit. V případě zájmu pište na adam.rut(zavinac)osops.cz

         

                                     

 
English Čeština