Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Tisková zpráva: Zveřejnění přehledu soudců - bývalých komunistů je úspěchem zákona o přístupu k informacím

Tisková zpráva: Zveřejnění přehledu soudců - bývalých komunistů je úspěchem zákona o přístupu k informacím

Ministerstvo spravedlnosti udělalo správně, když pod vlivem Nálezu Ústavního soudu zvolilo možnost aktivního zveřejnění informací, o které má veřejnost velký zájem. Ukázalo tak jiným úřadům, jak snižovat zátěž při vyřizování množství žádostí. Ministerstvo navíc asi správně tušilo, že mnohé soudy by se i přes názor Ústavního soudu poskytování těchto informací vzpříčily. Všechna odvolání by pak řešili ministerští úředníci.

 

Zákon o přístupu k informacím umožňuje nyní takovou žádost velmi snadno a nebyrokraticky (například i pouhým e-mailem) vyřídit pouhým odkázáním na již zveřejněnou informaci.

Otevřená společnost si cení úsilí žadatele pana Tomáše Peciny, který v roce 2007 o údaje o soudcích požádal. Ukázal, že smysl zákona o přístup k informacím někdy tkví v tom, že se žadatel nevzdá. Pecina „nespolkl“ tvrzení dožádaných soudních kanceláří, jejich nadřízených, ba ani nižších soudů, že na tyto údaje nemá právo. Věc úspěšně dovedl až k definitivnímu nalezení práva, které jemu i každému zaručuje Listina základních práv a svobod.

Pecina navíc na svém webu zveřejňuje údaje, které na základě svých žádostí již od soudů dostal. V něčem se liší od databáze Ministerstva a vhodně ji doplňují.

Oceňujeme nález Ústavního soudu. Například rozsáhlá komparace s vyrovnáváním se s nacistickou minulostí v Německu zasluhuje uznání. Kdo si text podrobně přečte, zjistí, že nejde o paušální hon na bývalé komunisty a generální zpochybňování jejich práva a způsobilosti soudit. Jde však o právo veřejnosti tyto údaje znát. Jde zejména o právo těch, kteří stanou před soudci, znát tuto okolnost. Jinak se jim upírá právo na spravedlivý proces tím, že nemohou namítat podjatost tam, kde předmět sporu příliš souvisí s dřívější angažovaností v organizaci totalitního režimu.

Shrnutí Nálezu Ústavního soudu, jeho rozbor a možnosti vývoje jsme zveřejnili již před týdnem zde.

Zajímavým aspektem případu je zjištění, že Úřad pro ochranu osobních údajů v roce 2007 uložil Ministerstvu spravedlnosti dále nezjišťovat údaje o politické příslušnosti soudců. Rozdíl mezi údajem o politickém smýšlení a členstvím v určité straně, který popsal Ústavní soud, by nyní měl vést ke změně tohoto názoru ÚOOÚ.

 

V Praze 7. ledna 2011

Marta Smolíková
ředitelka
Otevřená společnost, o.p.s.

další informace:

 

Oldřich Kužílek
Otevřená společnost, o.p.s.
kuzilek(zavináč)otevrete.cz

 

Ke stažení
ikonatiskova-zprava-7-1-2011-zverejneni-soudcu.pdf
ikonatiskova-zprava-7-1-2011-zverejneni-soudcu.doc

         

                                     

 
English Čeština