Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Úřad vlády mystifikuje veřejnost

Úřad vlády mystifikuje veřejnost

Úřad vlády zveřejnil platy a odměny vedoucího, náměstků, vládních zmocněnců, státních tajemníků a vrchních ředitelů sekcí za roky 2007 až 2009. Z tabulek však kromě vedoucího úřadu není zřejmé, k jakým konkrétním postům se uvedené částky vztahují. "Zákon nám nedovoluje ztotožnit jednotlivé pozice s konkrétním jménem," řekl dříve mluvčí Úřadu vlády Jan Hrubeš1. Tehdy úřad „zveřejnil" tytéž údaje za roky 2010 - 2012, včetně Jany Nagyové, kterou však ukryl pod tajemný kód „VŘS".

Takové tvrzení je „lež jako věž", říká Oldřich Kužílek, expert na svobodný přístup k informacím. Celá řada rozsudků soudů, včetně Nejvyššího správního soudu, již vytvořila to, čemu se říká stabilizovaná judikatura. Ta je jednoznačná: pokud nejde o řadové zaměstnance, mohou veřejné úřady a další instituce volně zveřejnit údaje o platech jmenovitě. Na žádost dokonce musejí. Jasně to plyne z § 8b zákona o přístupu k informacím. „U vrcholných manažerů Úřadu vlády je to tak nepochybné, jako že Strakova akademie je na břehu Vltavy".

Z judikatury navíc plyne, že pokud jde o mimořádné odměny, mají se zveřejnit i u oněch „řadových zaměstnanců", dodává Kužílek. Z podstaty věci (jsou to „mimořádné" odměny) nevypovídají o jejich majetkových poměrech a tedy o soukromí.

Postupu úřadu vlády by v mnoha evropských zemích vůbec nerozuměli. Často je zvykem aktivně zveřejňovat kompletní přehledy platů a odměn. Například na webu britské vlády najdeme kompletní strukturu, kompetence, úvazky, jména a samozřejmě i výši platů všech vyšších úředníků království2.

 

 


[1] Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/predchudci-nagyove-meli-odmeny-vyrazne-nizsi-fah-/domaci.aspx?c=A130823_185658_domaci_jj

[2] http://data.gov.uk/organogram/cabinet-office

 

Ke stažení
ikonaTZ Zveřejnění platů Úřadem vlády
ikonaTZ Zveřejnění platů Úřadem vlády

         

                                     

 
English Čeština