Václav Moravec a karlovarští kandidáti navrhli, co již deset let platí

V pořadu Otázky Václava Moravce Speciál (ČT 1 a ČT 24 17. 2. 2010 21.00), se moderátor Václav Moravec kandidátů do sněmovny z karlovarského kraje dotázal: „Pokud byste měli hlasovat pro jednu jedinou větu: Firma, která se účastní veřejné zakázky, by měla být srozuměna s tím, že smlouva bude veřejně přístupná na internetu do třiceti dnů od podpisu smlouvy mezi ní a městem či státem. Kdo by pro takový paragraf hlasoval?" Všichni byli pro.
TISKOVÁ ZPRÁVA
V Praze 18. února 2010
V pořadu Otázky Václava Moravce Speciál (ČT 1 a ČT 24 17. 2. 2010 21.00), se moderátor Václav Moravec kandidátů do sněmovny z karlovarského kraje dotázal: „Pokud byste měli hlasovat pro jednu jedinou větu: Firma, která se účastní veřejné zakázky, by měla být srozuměna s tím, že smlouva bude veřejně přístupná na internetu do třiceti dnů od podpisu smlouvy mezi ní a městem či státem. Kdo by pro takový paragraf hlasoval?" Všichni byli pro[1].
Přitom právní řád tuto možnost již deset let obsahuje. Pokud o smlouvu požádá kterýkoliv občan, je zveřejnění dokonce povinné.
Podle konstantní judikatury správních soudů jsou obchodní smlouvy uzavřené mezi firmami a veřejnou správou veřejné[2]. Pod obchodní tajemství nelze skrýt prakticky nic, a zejména ne finanční aspekty, podmínky, platební termíny, penále, záruky a další okolnosti smluvního vztahu.
Jasně to uvádí paragraf 9 zákona o svobodném přístupu k informacím, který vylučuje z ochrany obchodním tajemstvím informace o rozsahu a příjemci veřejných prostředků. „Navíc je nesmysl, aby smlouva obsahovala skutečné obchodní tajemství, obchodník by byl sám proti sobě", říká autor zákona o přístupu k informacím, Oldřich Kužílek.
Problémem přístupu k informacím, a tím i rozsáhlé korupce v České republice, není právní úprava, ale spíš její neznalost mezi politiky, úředníky a bohužel občas i novináři. „Je to neznalost, která přechází v arogantní pohrdání zákony", dodává Marta Smolíková, ředitelka Otevřené společnosti o.p.s., která se svobodnému přístupu k informacím již deset let systematicky věnuje.
Aktivně tyto smlouvy zveřejnit umožňuje paragraf pět v sedmém odstavci. „Ustanovení jsem do zákona navrhl právě proto, aby úřady měly jasné zmocnění významnou informaci, nepodléhající ochraně, ihned zveřejnit i na internetu", dodává Oldřich Kužílek.
V Praze 18. února 2010
Oldřich Kužílek
Otevřená společnost, o.p.s.
kuzilek()otevrete.cz
Jana Mravcová
Otevřená společnost, o.p.s.
mravcova()otevrete.cz
[1] V pořadu vystupovali lídr krajské kandidátky strany Věci veřejné Dalibor Sadovský, karlovarský předseda TOP 09 Josef Malý, poslanec KSČM Pavel Hojda, poslanec ODS Miloš Patera a poslanec a krajský lídr ČSSD Jaroslav Fiala.
[2] například rozsudky č. j. 7 A 118/2002-37 ve věci Horník proti Ministerstvu dopravy (smlouva o dálnici D47), 6A 136/2002-35 Ing. K. M. proti Ministerstvu vnitra, 31 Ca 189/2000-27, Ing. V. Z. proti Městské radě v N. (financování výstavby základní školy)