Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Václav Moravec a karlovarští kandidáti navrhli, co již deset let platí

Václav Moravec a karlovarští kandidáti navrhli, co již deset let platí

V pořadu Otázky Václava Moravce Speciál (ČT 1 a ČT 24 17. 2. 2010 21.00), se moderátor Václav Moravec kandidátů do sněmovny z karlovarského kraje dotázal: „Pokud byste měli hlasovat pro jednu jedinou větu: Firma, která se účastní veřejné zakázky, by měla být srozuměna s tím, že smlouva bude veřejně přístupná na internetu do třiceti dnů od podpisu smlouvy mezi ní a městem či státem. Kdo by pro takový paragraf hlasoval?" Všichni byli pro.

TISKOVÁ ZPRÁVA

V Praze 18. února 2010

V pořadu Otázky Václava Moravce Speciál (ČT 1 a ČT 24 17. 2. 2010 21.00), se moderátor Václav Moravec kandidátů do sněmovny z karlovarského kraje dotázal: „Pokud byste měli hlasovat pro jednu jedinou větu: Firma, která se účastní veřejné zakázky, by měla být srozuměna s tím, že smlouva bude veřejně přístupná na internetu do třiceti dnů od podpisu smlouvy mezi ní a městem či státem. Kdo by pro takový paragraf hlasoval?" Všichni byli pro[1].

Přitom právní řád tuto možnost již deset let obsahuje. Pokud o smlouvu požádá kterýkoliv občan, je zveřejnění dokonce povinné.

Podle konstantní judikatury správních soudů jsou obchodní smlouvy uzavřené mezi firmami a veřejnou správou veřejné[2]. Pod obchodní tajemství nelze skrýt prakticky nic, a zejména ne finanční aspekty, podmínky, platební termíny, penále, záruky a další okolnosti smluvního vztahu.

Jasně to uvádí paragraf 9 zákona o svobodném přístupu k informacím, který vylučuje z ochrany obchodním tajemstvím informace o rozsahu a příjemci veřejných prostředků. „Navíc je nesmysl, aby smlouva obsahovala skutečné obchodní tajemství, obchodník by byl sám proti sobě", říká autor zákona o přístupu k informacím, Oldřich Kužílek.

Problémem přístupu k informacím, a tím i rozsáhlé korupce v České republice, není právní úprava, ale spíš její neznalost mezi politiky, úředníky a bohužel občas i novináři. „Je to neznalost, která přechází v arogantní pohrdání zákony", dodává Marta Smolíková, ředitelka Otevřené společnosti o.p.s., která se svobodnému přístupu k informacím již deset let systematicky věnuje.

Aktivně tyto smlouvy zveřejnit umožňuje paragraf pět v sedmém odstavci. „Ustanovení jsem do zákona navrhl právě proto, aby úřady měly jasné zmocnění významnou informaci, nepodléhající ochraně, ihned zveřejnit i na internetu", dodává Oldřich Kužílek.

V Praze 18. února 2010

 

Oldřich Kužílek                    

Otevřená společnost, o.p.s.

kuzilek()otevrete.cz

 

Jana Mravcová

Otevřená společnost, o.p.s.

mravcova()otevrete.cz

 


[1] V pořadu vystupovali lídr krajské kandidátky strany Věci veřejné Dalibor Sadovský, karlovarský  předseda TOP 09 Josef Malý, poslanec KSČM Pavel Hojda, poslanec ODS Miloš Patera a poslanec a krajský lídr ČSSD Jaroslav Fiala.

[2] například rozsudky č. j. 7 A 118/2002-37 ve věci Horník proti Ministerstvu dopravy (smlouva o dálnici D47), 6A 136/2002-35 Ing. K. M. proti Ministerstvu vnitra, 31 Ca 189/2000-27, Ing. V. Z. proti Městské radě v N. (financování výstavby základní školy)

         

                                     

 
English Čeština