Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Varujeme před omezením volné výměny myšlenek, informací a názorů

Varujeme před omezením volné výměny myšlenek, informací a názorů

Při snaze zůstat nestranní a nepodporovat ve volbách žádnou politickou stranu, musíme vyslovit znepokojení nad tím, že by politické strany významným způsobem rozlišovaly, kterým sdělovacím prostředkům poskytnou informace a kterým ne. I když chápeme potřebu stran účinně komunikovat se svými voliči, upozorňujeme, že takový postup má i svůj velmi vážný ústavní rozměr a je značným rizikem pro základy demokracie.

 

Svoboda slova a zákaz cenzury jsou základní kameny demokracie. V České republice jsou politické strany právně pojaty jako prakticky soukromé korporace, ačkoliv převážně žijí z veřejných prostředků a zásadně ovlivňují činnost státu, samospráv a dalších veřejných institucí. Jako soukromníci by si tedy teoreticky mohly dovolit poskytovat informace jen výběrově. Ovšem tento jejich postup by se brzy stal lákavým svodem i pro státní a samosprávné orgány a další veřejné instituce, kteréžto subjekty si podle platného ústavního pořádku nic takového dovolit nemohou. Jsou povinny poskytovat informace naopak všem bez rozdílu a bez diskriminace.

Ač stojíme zcela mimo volební klání, dovolujeme si poprosit politické strany, aby se s problémy vedení volební kampaně vypořádaly jinak, než razantními zásahy do svobodného prostoru výměny myšlenek, informací a názorů. Takový zásah by mohl velmi negativně ovlivnit ústavní základy demokracie na dlouhou dobu a byl by dalším pokusem politické sféry deformovat občanská a politická práva, zaručená Listinou základních práv a svobod.

 

Otevřená společnost o.p.s.

kontakt: O. Kužílek

         

                                     

 
English Čeština