Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Verdikt Soudního dvora EU ve skutečnosti zveřejnění údajů o farmářských dotacích nezakázal

Verdikt Soudního dvora EU ve skutečnosti zveřejnění údajů o farmářských dotacích nezakázal

Na podzim minulého roku vzbudil zájem médií verdikt Soudního dvora EU, který prý zakázal německým (a tedy všem evropským) úřadům zveřejňovat, kolik evropských dotací dostal který německý farmář, pokud hospodaří jako fyzická osoba. I český Státní zemědělský intervenční fond na pokyn svého zřizovatele, Ministerstva zemědělství ihned omezil zveřejňování těchto informací.

 

Podrobný rozbor ale ukázal, že verdikt tak rozsáhlé omezení zdaleka nenařídil. Jde opět o příklad, kdy se vzdálená a veřejnosti neznámá rozhodnutí "z Bruselu" zneužijí buď k vytvoření nových regulací a pravomocí úřadů, anebo k omezení některých občanských práv. Obracíme se tedy na ministerstvo zemědělství s podnětem, aby se zveřejňování dotací obnovilo v tom rozsahu, který z verdiktu skutečně plyne. 

Rozsudek ve skutečnosti omezuje jen zveřejnění těch dotací fyzickým osobám (farmářům), které jsou náhodné a malé. Jinými slovy - nadále se mají zveřejňovat ty dotace, které jsou pravidelné a rozsáhlé, a které v součtu představují hlavní objem vyplácených prostředků.

Zajímavé je, že německý úřad, který zveřejňování též zastavil, uvádí na svém webu, že omezení údajů bude platit jen do doby nové právní úpravy. I v ČR by se tato věc mohla podrobněji upravit v nějakém předpise. Takováto úprava však pro samotné zveřejnění není podmínkou, to je již zajištěno § 5 odst. 7 InfZ. Pouze by se tím více stabilizovala hranice zveřejnění resp. nezveřejnění údajů o nejmenších a náhodných příjemcích dotací, kteří jediní mají být podle verdiktu Soudního dvora chráněni.

Podrobný rozbor dopadu verdiktu najdete ZDE

         

                                     

 
English Čeština