Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Veřejnost může nominovat úřady do 12. ročníku soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO

Veřejnost může nominovat úřady do 12. ročníku soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO

Soutěž Otevřeno x Zavřeno, která hodnotí české úřady z hlediska kvality poskytování informací občanům, přijímá nominace do letošního 12. ročníku. Soutěž pořádá projekt Otevřete.cz neziskové organizace Otevřená společnost o.p.s.

 „V roce 2014 jsme vedle rozsáhlých obstrukcí úřadů při poskytování informací a snahy omezit přístup k informacím změnou zákona zaznamenali též hrůzu z transparentnosti při bojích o zákon o registru smluv. Bez aktivní podpory občanů, kteří zasílají nominace, a médií, která vědí, že otevřenost je základem demokracie, o svobodu informací můžeme přijít," říká zakladatel soutěže Oldřich Kužílek.

Do soutěže mohou být nominovány nejen klasické úřady, ale také firmy ovládané státem či krajem, obcí, též veřejné nemocnice, školy, výzkumné instituce, profesní komory, zdravotní pojišťovny a další povinné subjekty. V uplynulém roce bodovalo mezi „otevřenými" radnicemi Nové Město na Moravě se svým nejlepším rozklikávacím rozpočtem úřadu v ČR. Naopak nálepku „Zavřeno" si vysloužil Magistrát hl. m. Prahy za „mimořádně rozsáhlou systematickou obstrukci" ve formě 12-kolového ping-pongu v kauze informací o odměnách vysokých úředníků. Mapu dosavadních vítězů soutěže v letech 2003 - 2013 najdete ZDE.

Jak nominovat do soutěže Otevřeno x Zavřeno 2014?

Nominace přijímáme pomocí elektronického formuláře do 5. září 2014. Nominovaný čin se musel odehrát v období 1. září 2013 až 31. srpna 2014. V soutěži je již 11 letošních nominací - jejich stav sledujte ZDE.

Kdo může nominovat?

Do kategorií „Otevřeno" nebo „Zavřeno" může zaslat nominaci každý občan. Nominaci „Otevřeno" nemůže podat osoba spojená s nominovaným úřadem (např: zaměstnanci/kyně úřadu, radní apod.).

Kdy oznámíme vítěze?

Výsledky soutěže zveřejníme při příležitosti Mezinárodního dne informací na tiskové konferenci 29. září 2014. Více informací o soutěži a podrobná pravidla naleznete na www.otevrete.cz

Kdo vybírá vítěze?

Nominace vyhodnotí porota složená z deseti nezávislých veřejně známých osobností, které se dlouhodobě veřejnou správou zabývají. Bude je hodnotit také veřejnost v on-line hlasování.

 

Více informací Vám poskytne:

 

Lucie Slauková - manažerka projektu,  e-mail: lucie.slaukova()osops.cz

 Oldřich Kužílek - odborný koordinátor,   e-mail: kuzilek()otevrete.cz

 

         

                                     

 
English Čeština