Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Vláda dostala vysvědčení za boj proti korupci

Vláda dostala vysvědčení za boj proti korupci

 

Protikorupční organizace vystavily vládě „pololetní" vysvědčení za plnění Strategie vlády v boji proti korupci na období let 2011 a 2012. Transparency International, Oživení, Otevřená společnost, Ekologický právní servis a Zelený kruh společně udělily vládě 11 známek z hlavních oblastí boje proti korupci.

 

Vláda dostala známky z jedenácti předmětů, které protikorupční nevládní organizace považují v boji proti korupci za prioritní. Hodnotitelé se při udělování známek soustředili na vývoj v prosazování konkrétních protikorupčních opatření v jednotlivých oblastech. Je zřejmé, že vláda Petra Nečase se rozhodně snaží více než vlády minulé, avšak nevládní organizace se domnívají, že je stále co vylepšovat. Navzdory pozitivním krokům, jako je třeba reforma státních zastupitelství, zdařilý návrh regulace lobbingu nebo přístup vlády k vytvoření nové právní úpravy na ochranu oznamovatelů, na vysvědčení přeci jen převládají trojky. Z předmětu „Přístup k informacím" si dokonce vláda vysloužila pětku, garanti hodnocení ji v této oblasti vytýkají, že pokud by vstoupily současné návrhy změn v platnost, přístup veřejnosti k informacím se naopak zhorší. Podorobné odůvodnění, proč vláda z přístup k infroamcím propdla, najdete v přiložené tabulce návrhy změn v InfZ-tabulka.pdf.

Dle závěru „pedagogické rady" je „hlavním problémem protikorupční strategie to, že nemá stanoveny jasné priority. Úředníci a experti tak pracují na desítkách druhořadých věcí, místo aby soustředili  všechny síly na rychlou přípravu klíčových opatření. Neřešené pak zůstávají i poměrně jednoduché změny, jako je například úprava jednacího řádu sněmovny, která by zabránila tzv. poslaneckým přílepkům k zákonům".

K vysvědčení je připojeno i slovní hodnocení jednotlivých „předmětů" a jejich podoblastí. Vysvědčení totiž nemá být jen zprávou pro rodiče-občany, ale především zpětnou vazbou a motivací pro vládu a její příslušné resorty, které za plnění jednotlivých bodů protikorupční strategie zodpovídají. Hodnotitelé věří, že připomínky vláda přijme pozitivně jako příspěvek ze strany odborné veřejnosti a bude se snažit své známky ve druhém pololetí vylepšit.

Záběry z předání vysvědčení si můžete pustit na ČT 24 ZDE.

 

Ke stažení
ikonaVysvědčení za protikorupční strategii
ikonaTZ Vysvědčení za protikorupční strategii
ikonanávrhy změn v InfZ-tabulka.pdf

         

                                     

 
English Čeština