Zaměstancům nelze zakazovat, aby se veřejně vyjadřovali
I když se domníváme, že Česko je demokratickou zemí, ve skutečnosti se svoboda projevu často pošlapává. Kauza mosteckého primáře Štembery opět potvrdila, že interní pokyny ve státních i soukromých institucích a firmách, které zakazují zaměstnancům styk s novináři a veřejně projevit názor, jsou protiprávní.
Článek 17 Listiny základních práv a svobod nechrání jen právo na přístup k informacím, ale také právo informace šířit. I při šíření informací je přípustné omezit je jen potud, pokud to jasně stanoví zákon a pokud je to nezbytně nutné pro ochranu několika málo významných ústavně chráněných hodnot, jako je veřejná bezpečnost, mravnost nebo ochrana práv druhých.
Na základě této ústavní záruky proto není přípustné, aby byl někdo sankcionován za to, že vyjádří své názory, tedy šíří informace a ideje, pokud nezasahuje do chráněných svobod a statků. A to je případ primáře mostecké chirurgie Saši Štembery, vyhozeného Krajskou zdravotní za článek v novinách při akci Děkujeme, odcházíme. Nyní vyhrál soud s o neplatnost výpovědi. Krajská zdravotní Štemberu propustila před rokem kvůli rozhovoru, který poskytl MF DNES. Primář v něm otevřeně komentoval tehdejší zdravotní krizi. Řekl, že kvůli hrozbě odchodu lékařů může dojít až k zavření mostecké chirurgie a že nejvíc odnesou spor lékařů se státem pacienti, kterých se to může dotknout až fatálně - tedy ohrozit to jejich životy.('podrobněji například ZDE)
Štembera v článku vyjádřil svůj názor. Krajská zdravotní ho vyhodila na základě své interní směrnice, podle které měl zřetelně oddělit názor svůj od názoru Krajské zdravotní. To taky udělal. Vyhazov tedy přišel ne kvůli obsahu, ale kvůli samotnému faktu, že „si dovolil mluvit veřejně".
Již vícekrát jsme na webu otevrete.cz upozorňovali, že různé interní předpisy veřejných i soukromých institucí a firem, které zakazují zaměstnancům „hovořit s novináři" či jinak jim zakazují veřejně se vyjádřit, jsou protiústavní a neplatné.
Rozsudek v kauze primáře Štembery to opět výrazně potvrdil. „Směrnice něco takového nemůže zakázat, protože by tím porušovala ústavu," konstatoval soudce Jiří Zelenka.