Kontakt

Otevřená společnost, o.p.s.
se přestěhovala na novou adresu

Uruguayská 5, Praha 2

tel.: 222 561 913

 Více...


Mediální partner soutěže:

Echo24.cz


Podpořili nás:

 

Logo US

 

Logo NKJ

 

Spolupracujeme s:

Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu

FOIAnet

Navštivte nás na Facebooku

Archiv Národní knihovny

Otevrete.cz je součástí Archivu Národní knihovny

 

Dalších 106 odpovědí na vaše dotazy


Příručka pro občany o svobodném přístupu k informacím

Užitečné odkazy:

 

Výpisy z rejstříků přes
E-SHOP

 

Radniční periodika

Většina obcí a měst v ČR vydává noviny, ve kterých informuje občany o záležitostech, které se obce či města v danou dobu týkají. Je důležité poznamenat, že pokud jsou tyto noviny placené z rozpočtu obce, jedná se o věřejné finance, a jako takové by noviny měly sloužit především zájmům místních obyvatel.

Vzhledem k zákonům, které udávají obcím povinnost zveřejňovat informace, jsou radniční periodika jedním z kanálů, skrz který radnice komunikují se svými občany. Samozřejmě v dnešní době mnohé z nich ještě efektivnějším zůsobem může využívat internetových vývěsek anebo zasílání novinek pomocí textových zpráv na mobilní telefony.

Z placení radničních periodik veřejnými penězi vyplývá i jejich další využití, které se týká možnosti občanů účastnit se na veřejném rozhodování. Pokud selže přímá komunikace s úředníky na radnidích, radniční noviny by měly být místem, kde se občané mohou vyjádřit k místním problémům a prezentovat svůj názor. K tomuto účelu by měla v každé obci existovat pravidla přispívání do místních periodik, kterými by se měli redaktoři či tisková rada vždy řídit.

 

Radniční periodika s sebou mohou přinášet i nebezpečí, pokud se stanou hládnou troubou pozitivní propagandy strany či stran, které momentálně radnici vládnou. Jak ilustrují archivní problémy z doby před několika lety, nastávají případy, kdy je opozici zakázáno publikovat svůj názor anebo kdy si vládnoucí politici dělají vlastní reklamu z veřejného rozpočtu. Proto je důležité si uvědomit, že periodika jsou sice výborným zdrojem informací, ale je lepší všímat si bezprostředního dění v obci i jinými metodami - to samotnému zneužívání radničních zpravodajů může předejít.

Redakce radničních novin musí být kreativní a nezávislé

Od prvního listopadu 2013 je účinná změna tiskového zákona, která zavádí pravidla pro vydávání radničních a krajských periodik, jako jsou různé místní zpravodaje, městské a krajské noviny.

Celý článek

Základní principy radničních periodik

Zde si můžete pročíst stručné shrnutí principů a pravidel, jimiž by se měla radniční periodika řídit.

Celý článek

Rady k vylepšení periodik

Rady městům a obcím, jak zajistit vysokou kvalitu "dobrého" periodika

Celý článek

         

                                     

 
English Čeština